Skąd się wzięła choinka i skąd przywędrował święty Mikołaj?

Dla Polaków symbolem świąt Bożego Narodzenia jest strojnie przyozdobiona choinka, kolorowe, leżące pod nią prezenty oraz święty Mikołaj. Czy tak było zawsze?

choinka

Wiele obecnie istniejących w chrześcijaństwie zwyczajów wzięło się z obrządków pogańskich. Podobnie jest z niektórymi zwyczajami bożonarodzeniowymi. Słowiańskie święta, oparte o kult solarny, rozpoczynały się 21 grudnia, czyli w dzień przesilenia zimowego. Nazywano je Świętem Godowym, Szczodrymi Godami lub Świętem Zimowego Staniasłońca.

Tego dnia obchodzono symboliczne zwycięstwo światła nad mrokiem, gdyż od tego momentu dni zaczynały się wydłużać, a noce – skracać. Ta magiczna chwila była przez dawnych Słowian uważana za narodziny nowego Słońca, a co za tym idzie – nowy początek. Były to więc radosne święta, gdy z nadzieją spoglądano w przyszłość.

Do widoku świętego Mikołaja w czerwonym stroju przyzwyczailiśmy się już tak bardzo, że większości z nas wydaje się, iż tak było zawsze. To jednak nieprawda. Święty Mikołaj początkowo związany był w Polsce jedynie z obchodzonymi 6 grudnia mikołajkami. Później dopiero stał się symbolem samych świąt.

W obecnej postaci zawitał do nas z Zachodu i zastąpił Dzieciątko w przynoszeniu prezentów pod polskie choinki. Znany na całym świecie czerwony strój świętego Mikołaja został rozpropagowany natomiast przez... kampanię reklamową koncernu Coca-Cola w 1930 r. Wzorem postaci stał się jednak Joulupukki, czyli mityczna postać będąca fińskim odpowiednikiem Świętego Mikołaja.

A co z choinką? Trafiła do polskich domów około XIX wieku zza zachodniej granicy. Wcześniej, podczas Święta Godowego, przestrzegano innego staropolskiego zwyczaju – na czas Bożego Narodzenia wieszano pod sufitem podłaźniczkę, czyli kolorowo przyozdobioną gałązkę drzewa iglastego. Przystrajano ją gwiazdkami ze słomy, wstążkami, kolorowymi opłatkami, barwną bibułą, orzechami i jabłkami.

Obyczaj ten istniał jeszcze do lat 20. XX wieku we wsiach na południu Polski. Jednak dzisiaj ta tradycyjna ozdoba została w polskich domach wyparta przez obecną choinkę.

TW

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz