Podróżuj razem z dzieckiem! Dlaczego jest to tak ważne?

Podróżowanie zapewnia nam nie tylko rozrywkę i relaks, daje też możliwość poznawania nowych miejsc i kultur. Warto na wyjazdy zabierać ze sobą dzieci. Wspólne przeżycia sprawiają, że nasze pociechy więcej zapamiętują, a ich wiedza o świecie naturalnie się rozszerza.

Pokazywanie dzieciom świata od najmłodszych lat jest dla nich doskonałą lekcją praktyczną na przyszłość. Zwiedzanie nowych miejsc staje się okazją do zrozumienia przez małego człowieka, że inne nie znaczy gorsze. Odmienność kultur i zwyczajów sprzyja nauce tolerancji. Podróże mają jednak znacznie szerszy aspekt dydaktyczny. Warto podkreślać walory danego zakątka świata, zwracać uwagę na panujące w nim tradycje i poznawać zwyczaje mieszkańców. Dzieci najlepiej uczą się sensorycznie, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na kuchnię oraz smaki, które ją charakteryzują. Aby wakacje okazały się ciekawą i inspirującą przygodą, należy się do nich odpowiednio przygotować. Rodzice przeglądają z dziećmi mapy, atlasy, książki dotyczące miejsc, do których się udadzą. Ciekawym pomysłem jest sięgnięcie po album „Bądź jak MasterChef Junior” dostępny w sieci sklepów Netto. Znaleźć w nim można mapę świata, quizy, gry, ciekawostki, które zabiorą nas w kulinarną podróż dookoła świata.

Oczami dziecka

Małe dziecko rozwija się w błyskawicznym tempie. Im szybciej rodzice zaczną je inspirować do samodzielnego poznawania otaczającej rzeczywistości, tym lepiej będzie ją rozumiało. Dziecięca ciekawość powoduje, że maluchy odbierają wszystko, co nowe w sposób bardzo emocjonalny. Jednocześnie trzeba podkreślić, że dla dziecka uśmiech wygląda tak samo – niezależnie od koloru skóry, języka, religii czy zwyczajów. W roku 2016 w olsztyńskim przedszkolu artystyczno-teatralnym „Dorotka” zakończono eksperyment pedagogiczny, który pokazał, że dzieci w wieku 4-5 lat są otwarte na dialog z innymi kulturami i grupami etnicznymi. Bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach artystycznych z obcokrajowcami, ogromnym zainteresowaniem cieszyło się też wspólne gotowanie ze studentami z całego świata (m.in. Chin, Malezji, Indonezji, Czech, Francji). Poznawanie nowych smaków okazało się niezwykłą atrakcją, i to nie tylko kulinarną, bo maluchy przy okazji chłonęły wiedzę na temat innych kultur. Dzieci nie wiedzą jeszcze, czym są granice, nie mają uprzedzeń. Jak najszybciej warto zatem utrwalać w nich pozytywne zachowania i podkreślać, że kulturowe odmienności są ciekawe.

Przygoda

Podróż jest dla dziecka dużą przygodą, którą będzie przeżywało jeszcze długo po jej zakończeniu. Oglądanie nowych miejsc i przestrzeni razem z rodzicami jest najlepszym sposobem na to, by dowiedzieć się o nich przynajmniej kilku ciekawostek. Dziecko więcej zapamięta ze wspólnych wypraw niż w szkole z późniejszych lekcji geografii. Zobaczyć, dotknąć, spróbować – to recepta na skuteczność. Poza tym podróżowanie to fascynująca pasja, którą warto zaszczepiać w dzieciach jak najwcześniej. Granice są umowne. Człowiek może je przekraczać, szukając wyjątkowych doznań, by czerpać z życia jak najwięcej i jak najwięcej o nim wiedzieć. Dostarczanie mózgowi bodźców różnego rodzaju zwiększa efektywność zapamiętywania. Udowadnia to zatem, że jest to najbardziej optymalny sposób rozwijania się małego człowieka.

Dzieci to urodzeni naukowcy. Ich naturalna ciekawość poznawcza nie ma granic.

Umożliwiajmy im doznawanie otaczającej rzeczywistości wszystkimi zmysłami. To sprawi, że wyrosną na ludzi bogatszych o niezapomniane doświadczenia i wiedzę, jakiej nie nabędą w szkole.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz