Pobrała spermę od zmarłego męża, by móc urodzić jego dziecko

Córka policjanta urodziła się pond dwa lata po jego śmierci.

noworodek

Ślub Sunny i Wenjiana odbył się we wrześniu 2014 roku, planowali wspólne szczęśliwe życie i... dzieci. Trzy miesiące później, pewnego tragicznego dnia wszystkie marzenia legły w gruzach.

Oficer Wenjian Liu i jego partner Rafael Ramos zostali zastrzeleni w grudniu 2014 roku. Mężczyźni siedzieli w radiowozie, gdy napastnik zastrzelił policjantów. Nie mieli szans, by zareagować. Napastnik zabił się wkrótce po dokonaniu morderstwa. Zrozpaczona żona w szpitalu została zapytana przez lekarzy, czy chce, by pobrać spermę od męża, by w przyszłoci mogła urodzić jego dziecko. Kobieta zdecydowała się na zamrożenie nasienia męża. Jakiś czas później przyśnił jej się mąż, który podaje jej dziecko i uznała, że to czas na ciążę.

We wtorek Sunny urodziła córeczkę w szpitalu na Manhattanie, ponad dwa lata po śmierci ojca dziewczynki. Dziecko nazwała Anelina. Mama i dziecko mają się świetnie, kobieta może liczyć na wsparcie przyjaciół jej męża z pracy. Rodzina zmarłego męża także jest szczęśliwa z wnuczki, w której widzi swojego zmarłego syna. Mama nie może się doczekać, by opowiedzieć córce, że jej tata był bohaterem.

Pobieranie spermy od zmarłych

W Polsce jeszcze się rzadko o tym mówi, ale pobieranie spermy od zmarłych w wielu krajach nie wzbudza już zdziwienia. Posthumous sperm retrieval, czyli pośmiertne odzyskiwanie spermy polega na ekstrakcji plemników z ciała mężczyzny, u którego stwierdzono śmierć mózgu. Kobieta potem może się poddać inseminacji lub procedurze in vitro.

Pierwsze pośmiertne pobranie nasienia (PSR) zostało przeprowadzone już w latach 70. ubiegłego wieku. Natomiast pierwszy poród w wyniku pośmiertnej ekstrakcji nasienia odbył się w 1999 r. Gaby Vernoffurodziła dziecko w wyniku zapłodnienia nasieniem pobranym 30 godzin po śmierci jej męża. Dziś podobnych zabiegów na całym świecie przeprowadza się coraz więcej, choć nie we wszystkich częściach świata są one legalne. Np. Francja, Niemcy, Szwecja i Kanada zakazują pośmiertnego pobierania nasienia, a w Wielkiej Brytanii można dokonać takiego zabiegu, o ile istnieje pisemna zgodna zmarłego.

W Polsce procedura inseminacji post mortem jest niedozwolona. Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności mówi: "Wykorzystanie jakiejkolwiek części ciała pobranej od żywego człowieka możliwe jest tylko za jego zgodą. Zarówno zarodki, jak i komórki rozrodcze pobrane od rodziców traktuje się w naszym kraju jako ich własność. Kliniki wspomagania rozrodu podpisują szczegółowe umowy z pacjentami, które wyjaśniają, co stanie się z zarodkiem i gametami (komórkami jajowymi, plemnikami) w przypadku ich ewentualnej śmierci."

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz