Późne macierzyństwo - tak czy nie?

Dawniej statystyczna Polka zachodziła w ciążę do 25. roku życia, dziś porównując chociażby z latami 90. zauważyć można, że współczesne kobiety decydują się na dziecko po trzydziestce, a nawet po czterdziestce. Jaki jest powód coraz późniejszego macierzyństwa i czy zawsze jest ono tylko wolnym wyborem kobiety?

ciężarna

Biorąc pod uwagę jak dzisiejszy świat się zmienia, tempo życia przyspiesza, nie ma wątpliwości, że i styl współczesnych kobiet uległ zmianie. Szczególnie w dużych miastach kobiety myślą o własnym rozwoju, karierze i aktywnym trybie życia. Jest to jeden z powodów, ale nie jedyny, dlaczego Polki rodzą coraz później. Zdarza się, że kobiety boją się zakładać rodzinę w obawie przed utratą pracy, są też przypadki zdrowotne u kobiet, które próbują daremnie zajść w ciążę przez wiele lat.  

Z medycznego punktu widzenia prawda jest taka, że im starsza kobieta, tym może mieć mniejsze szanse na zajście w ciążę, ale na ratunek przychodzi metoda in vitro.  - Późne macierzyństwo przestaje być tematem tabu. Dla wielu par w wieku dojrzałym leczenie niepłodności i zabieg in vitro to często jedyna szansa na własne dziecko – przyznaje dr n. med. specjalista ginekolog-położnik Łukasz Sroka z Kliniki InviMed w Poznaniu.

Dr Sroka potwierdza przesunięcie się wieku, które decydują się na pierwsze dziecko. Z uwagi na to, że przeciętna 30-latka posiada około 12 procent liczby jajeczek zdolnych do zapłodnienia, zaś 40-latka ma ich jedynie 3 procent, coraz więcej par ma problemy, aby móc naturalnie zajść w ciążę i założyć rodzinę. - Szacuje się, że jest to już co piąta para w Polsce - mówi dr Sroka.

Współcześnie możemy liczyć na pozytywne w skutkach leczenie bezpłodności wykorzystując metody stymulacji hormonalnych, inseminacji, zapłodnień in vitro oraz użycia zamrożonych komórek jajowych, a także komórek anonimowych dawczyń. Dzięki tym metodom kobiety po czterdziestce mają szansę urodzić dziecko. Wśród tych czterdziestolatek są kobiety, które najpierw chciały zająć się własnym rozwojem i karierą, ale i te z przedwczesną menopauzą czy dotknięte chorobą i muszące się poddać leczeniu onkologicznemu.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2015-02-27 19:45:04

re: Późne macierzyństwo - tak czy nie?

Ja urodzilam Thee w wieku 42 lat, po prostu zaszlam w ciaze :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz