ZUS obciął o połowę zasiłek na urlopie macierzyńskim legalnie zatrudnionej kobiecie. Czy działał zgodnie z prawem?

Pracodawca twierdzi, że nie było podstaw do obniżenia zasiłku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest zupełnie innego zdania.

zasiłek na urlopie macierzyńskim

O sprawie głośno zrobiło się, gdy Sebastian Skrzynecki, prezes Evercode nagłośnił na Facebooku kwestię dość kontrowersyjnego postępowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jego firma, która zajmuje się konsultingiem biznesowym i informatycznym zatrudniła kobietę w ciąży. Pracownica otrzymała atrakcyjne wynagrodzenie wynoszące 8 tysięcy złotych miesięcznie netto i została zatrudniona w oparciu o umowę o pracę. W połowie kwietnia urodziła i poszła na urlop macierzyński, by cieszyć się nową życiową rolą. Spokoju jednak nie zaznała, bo ZUS obciął jej zasiłek o połowę twierdząc, że wynagrodzenie, które otrzymywała zupełnie się jej nie należało.

Zdaniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych firma Evercode wcale nie potrzebowała pracownika, a zatrudniona ciężarna otrzymywała zbyt wysokie wynagrodzenie, nieadekwatne do jej zakresu obowiązków. Sebastian Skrzynecki twierdzi jednak, że kobieta w czasie ciąży ciężko pracowała, a pensja jest adekwatna do jej zaangażowania w pełnione obowiązki. Zupełnie inne światło na sprawę rzuca rzecznik ZUS, Wojciech Andrusiewicz. Mężczyzna przyznaje, że prezes Evercode mimo wielu próśb nie udzielił ZUSowi zgody na upublicznienie wszystkich badanych przez Zakład aspektów związanych z zatrudnieniem i wynagrodzeniem pracownicy.

Komentarze (6)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2017-05-07 17:21:03

W Polsce nie ma zakazu zatrudniania kobiet w ciąży. Jeśli wszystko było ok. Sprawa w 100 do wygrania w sadzie. Jeszcze odsetki zus jej zapłaci. Znam podobną sprawę bez problemu wygraną w sądzie. Zus liczy że się przestraszą i nie będą się odwołać. Ale jeśli wszystko było ok. To zus nie wygra.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2017-05-07 16:03:33

O masz, nie myslalam ze ktos to opisze! Znam te historie... ten pan zatrudil te pania bo byla dobra w tym co robi, wiedzac ze jest w ciazy. Nie bylo oszustwa. Sa tam stanowiska duzo lepiej oplacane... Bardzo dobrze ze ta sprawa jest naglasniana ! Zus urzadza kobieta w ciazy pieklo bo przrciez kazda to oszustka skoro juz jest w ciazy. Moja znajoma zmieniajac prace dowiedziala sie ze jest w ciazy, zarabiala wtedy najnizsza krajowal, zus przetrzepal ja ze hej, bo na pewno byla oszustka. I pracodaw ... ca i ona najedli sie stresu co niemiara muszac sie tlumaczyc ze nie bylo tu nieczystych untencji. To az przykre. Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2017-05-07 15:36:31

dziwne ze jak były odprowadzane składki od tak wysokiego wynagrodzenia to zus nie widział nieprawidłowości? i czy zwroci nadpłcone składki?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2017-05-07 12:13:29

Szkoda, że w tych marnych zarobkach i zasilkach nie widza nic niestosownego.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2017-05-07 11:35:44

Ewidentne oszustwo. Nie jestem zwolennikiem postępowania ZUS ale w tym przypadku ewidentnie doszło do próby wyłudzenia wysokiego zasiłku.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
N
2017-05-06 20:16:49

A od kiedy wszechmogący ZUS ma kompetencje w ocenianiu ile kto zarabia i dlaczego? Jak składki wpływały to było wszystko w porządku?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz