Dwulatka z poważnym uszkodzeniem mózgu wróciła do pełni zdrowia! [VIDEO]

Dziewczynka spędziła na dnie basenu 15 minut! Badacze postanowili jednak podjąć wyzwanie i dokonać niemożliwego.

dziecko w szpitalu

Jakie to szczęście, że dzisiejsza medycyna jest tak wysoko rozwinięta! Jeszcze parę lat temu historia, którą wam dziś opowiem miałaby zupełnie inne, tragiczne zakończenie.

Na dnie basenu

W lutym 2016 roku mała Eden Carlson przeszła przez bramkę zabezpieczjącą i wpadła do basenu, w którym temperatura wody wynosiła jedynie 5 stopni Celsjusza. Zanim rodzice ją znaleźli, dziewczynka spędziła na dnie basenu 15 minut! Od momentu wypadku do przywrócenia bicia małego serduszka minęły dwie godziny.

Przez piewszy miesiąc Eden nie reagowała na żadne boźce, jedyne jej ruchy polegały na skręcaniu głowy i potrząsaniu nią. Badanie tomograficzne wykazało, że dziecko ma poważne ubytki istoty szrej i białej w mózgu. 

Terapia tlenem

Zdawałoby się, że uszkodzenia mózgu nie da się cofnąć, jednak w tym wypadku badacze z uniwersytetów medycznych w Nowym Orleanie i Północnej Dakocie postanowili podjąć wyzwanie i dokonać niemożliwego. Mała Eden została poddana terapii tlenowej. Polega ona na podawaniu w pierwszej fazie leczenia tlenu o normalnym ciśnieniu (takim, jak na poziomie morza), a w fazie drugiej – tlenu hiperbarycznego (o ciśnieniu wyższym od atmosferycznego).

Dziewczynka rozpoczęła terapię po 55 dniach od wypadku. Lekarze podawali jej normalny tlen dwa razy dziennie po 45 minut. Już wtedy jej stan wyraźnie zaczął się poprawiać: mogła już ruszać rękoma i nogami, przestała trząść głową, a nawet zaczęła się śmiać.

Po 78 dniach rozpoczęło się leczenie tlenem hiperbarycznym: 45-minut pięć razy w tygodniu przez cztery tygodnie. Po 10 sesjach Eden czuła się już dobrze, choć nie mogła jeszcze chodzić, natomiast po 39 sesjach chodzić zaczęła (dodatkowo była poddawana fizjoterapii), a jej mowa była na tym samym poziomie, co przed wypadkiem.

Wykonana po zakończeniu tomografia komputerowa wykazała... całkowitą regeneację mózgu! Lekarze twiedzą, że dziewczynka jest pierwszym wypadkiem w historii medycyny, w którym udało się odtworzyć utraconą istotę białą i szarą w mózgu.To zdarzenie jest przełomem w leczeniu ludzi podtopionych.

Reasumując, cuda niekiedy zdarzają się same, ale ten cud był zasługą ludzi. To właśnie lekarze uratowali życie małej Eden w sytuacji, zdawałoby się, beznadziejnej. Dzięki nim dziewczynka ma teraz przed sobą długie, szczęśliwe życie.

Rodzice dziewczynki w sieci zamieścili filmy, na których widać, na jakim etapie rozwoju była Eden przed wypadkiem, a także pokazali, jaki był jej stan po wypadku. Udokumentowali również, jak poprawiał się jej stan po zastosowaniu terpaii tlenem. Zobaczcie same >>>

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz