ROZWÓD - jak przeżywa go moje dziecko?

Dzieci nie mają wpływu na Waszą decyzję o rozwodzie. To Wy - mama i tata - jesteście odpowiedzialni za to, jak dziecko przeżyje Wasze rozstanie. Zróbcie wszystko, aby podczas tego trudnego doświadczenia nie czuło się odrzucone.

dziecko

Pod względem siły przeżywania i stresu, psychologowie porównują odczucia związane z rozstaniem i odejściem partnera do żałoby po śmierci kogoś bliskiego. Jakże więc obciążające emocjonalnie musi być takie zdarzenie dla dzieci.

Komitet Ochrony Praw Dziecka przygotował poradnik, jak radzić sobie w sytuacji rozstania i jak sprawić, by dziecko wyszło z tej sytuacji obronną ręką. Korzystając więc z tych cennych wskazówek, skoncentrujmy się  na maluchach. Jak dzieci przeżywają rozstanie rodziców?

Pamiętaj, że rozwód czy rozstanie w nieformalnym związku to ogromna zmiana, ale wcale nie musi być tak, że to zmiana na gorsze. Musisz uświadomić sobie (Twój partner oczywiście także), że to od Was, jako rodziców zależy, jak przez tę zmianę przeprowadzicie Wasze dzieci. Co najbardziej tak naprawdę szkodzi dzieciom? Sytuacja, w której rodzice zamiast skupić się na dziecku, skupiają się wyłącznie na sobie i własnych emocjach oraz pomijają potrzeby swojego dziecka w tym trudnym dla niego czasie.

Od czego zależy reakcja dziecka na rozstanie rodziców?

 

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Katarzyna
2014-11-16 22:45:22

re: ROZWÓD - jak przeżywa go moje dziecko?

Zasady, które tu opisano są niezwykle mądre, piękne i, jak wskazała Eliza, niestety nader trudne do realizacji w prawdziwym życiu, gdy w grę wchodzą emocje. Sama jestem matką i dla swojego dziecka zrobiłabym wszystko. Co mnie jednak uderza - w artykule wciąż pojawia się podsumowanie: co może zrobić mama? O ile profil nosi nazwę SuperMamy, o tyle w prawdziwym życiu niekiedy to tata jest tym super. Warto o tym pamiętać. Kiedy moja mama nadużywała alkoholu, a ja jako najstarsza ... z rodzeństwa musiałam szybko dorosnąć, to dzięki mojemu tacie nasza rodzina się nie rozpadła. Jakkolwiek okrutnie by to nie zabrzmiało - mniemam, iż gdyby już doszło do rozwodu moich rodziców, to tata udzieliłby nam znacznie większego wsparcia. Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Eliza
2014-11-16 20:40:11

re: ROZWÓD - jak przeżywa go moje dziecko?

To tak do końca nie jest. Ja jestem dzieckiem gdzie był bardzo burzliwy rozwód (aktualnie mam 23 lata), w emocjach rodzice nie patrzą na dzieci. Jako, że byłam najstarsza z rodzeństwa spłyneły na mnie obowiązki jakby jednego z rodziców. Nie było też gniewu, ani agresji, a raczej zamknięcie się w sobie i nie radzenie sobie z nowymi znajomościami i utrzymywaniem istniejących. Drodzy rodzice, interesujecie się dziećmi, żeby nie popełniać błędów innych. Ja przez brak zaint ... eresowania miałam depresję, jestem osobą płaczliwą, trzęsą mi się ręce i nie potrafię sobie z tym poradzić. Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz