Śledztwo w sprawie prof. Bogdana Chazana - UMORZONE!!!

Na temat sprawy prof. Chazana powstała nawet książka. Samym faktem odmówienia aborcji interesowały się różne środowiska lekarskie na całym świecie. Przedwczoraj dowiedziałyśmy się, że decyzja o umorzeniu śledztwa ws. prof. Chazana jest prawomocna. Prawo stoi po stronie sławnego profesora. Znane media milczą.

ciąża

Trybunał Konstytucyjny orzekł: „Ograniczenia klauzuli sumienia lekarzy są częściowo niezgodne z konstytucją.”. Niekonstytucyjny jest obowiązek wskazania innego lekarza czy szpitala przy odmowie aborcji z powołaniem się na klauzulę sumienia. Prof. Chazan został oczyszczony z zarzutów.

Sprawa prof. Chazana

Wiosna 2014 roku. Prof. Chazan prowadzi konsultację lekarską pacjentki, która została do niego skierowana przez lekarza prowadzącego jej ciążę, dr. Macieja Gawlaka. Kobieta od wielu lat starała się o zajście w ciążę, co w końcu się udało dzięki metodzie in vitro. Profesor potwierdza, że dziecko, które kobieta nosi pod sercem, jest nieuleczalnie chore i odmawia wykonania aborcji. Powołuje się na klauzulę sumienia i informuje pacjentkę, w jakim ośrodku dostanie pomoc dla dziecka i siebie, jeśli zdecyduje się urodzić dziecko. Prof. Chazan nie wskazuje jej innego lekarza, który przerwie jej ciążę.

Kobieta wróciła do swojego lekarza i dostała od niego skierowanie do Szpitala Bielańskiego, gdzie odmówiono jej aborcji, ponieważ upłynął termin dopuszczalnej aborcji o 5 dni – był to 18 kwietnia, zatem aborcję zgodnie z polskim prawem można było wykonać do 13 kwietnia, a wizyta u prof. Chazana odbyła się 14 kwietnia, termin legalnej aborcji upłynął więc na dzień przed wizytą u prof. Chazana. Mimo to kobieta złożyła zażalenie do kancelarii Urzędu m.st. Warszawy. Kobieta nie zaskarżyła za to kliniki in vitro ani Szpitala Bielańskiego. Urodziła dziecko, które przeżyło tylko kilka dni. Sprawa szybko trafiła do prokuratora i do mediów.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz