Maluszek po raz pierwszy słyszy głos mamy. Zobacz jego reakcję! [VIDEO]

W początkowej fazie życia, bez odpowiedniego badania, ciężko poznać, czy dziecko nie ma problemu ze słuchem.

słuch dziecka

Słuch u płodu zaczyna się kształtować już po 4 tygodniach od zapłodnienia. Powstają wtedy pęcherzyki słuchowe, a zaledwie 3 tygodnie później pojawiają się małżowiny uszne. Rozwój aparatu słuchowego rozpoczyna się pod koniec pierwszego trymestru ciąży, a już w 14. tygodniu jest w pełni dojrzały. Do uszu maluszka pierwsze dźwięki zaczynają docierać od około 5. miesiąca ciąży. Dziecko słyszy wtedy uderzenia serca mamy, swoje serduszko czy szum krwi płynącej w żyłach.

Dzięki inicjatywie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy od 2002 roku każde dziecko urodzone w państwowym szpitalu już w pierwszej lub drugiej dobie życia jest poddawane przesiewowemu badaniu słuchu. Pozwala to na wykrycie wad słuchu i podjęcie leczenia. Szacuje się, że wady słuchu występują średnio u jednego na 500 noworodków. Niektóre dzieci rodzą się z głębokim uszkodzeniem słuchu, a inne z niedosłuchem.

W początkowej fazie życia bez odpowiedniego badania ciężko poznać, czy dziecko ma problemu ze słuchem. Maluszek zachowuje się tak samo jak jego rówieśnicy, ponieważ gruchanie jest niezależne od narządu słuchu. Dopiero później widać, czy dziecko ma problemy ze słuchem. Jeśli maluszek nie reaguje na głos mamy ani hałas z zewnątrz i milczy może to oznaczać, że jej po prostu nie słyszy. Ponieważ pierwsze 6 miesięcy życia dziecka są bardzo ważne dla rozwoju mózgu konieczne jest, by każdy maluszek był poddawany badaniu słuchu.

W ostatnim czasie do Internetu trafił filmik, na którym mały chłopczyk po raz pierwszy słyszy swoją mamę i dziadka. Na nagraniu wyraźnie widać jak dziecko reaguje, gdy po raz pierwszy oprócz ruchu warg mamy słyszy również jej głos.

Maluch, który pozbawiony jest bodźców słuchowych przez nieleczoną wadę słuchu rozwija się gorzej od rówieśników. Tylko szybkie „wyłapanie” uszkodzenia i podjęcie odpowiednich kroków sprawi, że dziecko będzie miało dużą szansę na nauczenie się mowy i harmonijny rozwój.

kp

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz