Światowy Dzień Zespołu Downa - zmieniając oblicze piękna

Z okazji dnia, w którym uwagę świata kieruje się w stronę osób z dodatkową kopią chromosomu 21, przypominamy Wam o niezwykłym, poruszającym projekcie pod nazwą: `Zmieniając oblicze piękna`.

a

Skąd się biorą dzieci z Zespołem Downa?

Każdy zdrowy człowiek posiada 23 pary chromosomów zbudowanych z nici DNA i białek, które są nośnikami informacji genetycznej. Przypadek obecności trzech kopii chromosomów zamiast dwóch, nazywamy trisomią. Najczęstszym zaburzeniem jest obecność dodatkowej kopii chromosomu 21, który powoduje zespół Downa (w 95% przypadków), z którym wiąże się też upośledzenie umysłowe, ale i również wady przewodu pokarmowego i serca.

Pierwszym lekarzem, który opisał zespół Downa był Johna Langdon Down. W 1862 roku uważał go za odrębną postać upośledzenia umysłowego. Wersja ta obowiązywała aż do 1952 roku, kiedy to  lekarz, Jérôme Lejeune odkrył dodatkowy chromosom u osób z zespołem Downa.

Szacuje się, że w Polsce żyje 60 tys. osób z zespołem Downa. Badania pokazały, że liczba dzieci urodzonych z tą wadą będzie rosła nawet o 0,9% i w ciągu 30 lat zwiększy się prawie o 30%. Ryzyko urodzenia dziecka z trisomią jest najwyższe w ciążach po 45. roku życia, niemniej bardzo często zdarza się też nie tylko u kobiet młodszych, ale i nieobciążonych genetycznie.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz