Święty Mikołaj naprawdę pisze i odbiera listy! Nie zabierajcie tej wiary dzieciom.

Święty Mikołaj, bez niego świata Bożego Narodzenia nie byłyby już takie same. Czy zastanawialiście się, kto jest pierwowzorem tej postaci? A także skąd wziął się zwyczaj pisania listów do św. Mikołaja?

św. Mikołaj

6 grudnia obchodzimy wspomnienie św. Mikołaja, biskupa. Urodził się on w Patras w Grecji około 270 r. Należał do zamożnej rodziny, po śmierci rodziców dzielił się swoim majątkiem z potrzebującymi. Historia jego życia mówi, że miał ułatwić zamążpójście trzem córkom zubożałego szlachcica. Podrzucił im na ten cel pieniądze. Zdarzenie to wspomniane jest w „Boskiej komedii” Dantego.  Dziś święty Mikołaj jest patronem m.in.: dzieci, cukierników, panien, kupców, studentów i żeglarzy.

W roku 1823 Clement Clarke Moore stworzył wiersz „Noc wigilijna”, w którym przedstawia św. Mikołaja podróżującego saniami, przybywającego z bieguna północnego. Stąd pochodzi jego aktualny, tradycyjny wizerunek.

W ikonografii św. Mikołaj przedstawiany jest w stroju biskupa rytu łacińskiego lub greckiego. Jego dzisiejszy strój, czyli czerwony płaszcz i czapka, został spopularyzowany w roku 1930 przez koncern Coca-cola.

 

Adres św. Mikołaja – prześlij swój list!

W dzieciństwie pisaliśmy listy do św. Mikołaja. Teraz piszą je nasze dzieci i wnuki. Ta piękna tradycja pozostawia wiele wspomnień i wspaniale buduje świąteczny klimat. Spora część rodziców zachowuje na pamiątkę wszystkie listy do św. Mikołaja, które napisały ich dzieci. 

Taką wiadomość można także przesłać pocztą na rzeczywisty adres. Listy wysyła się do Finlandii, Norwegii, Niemiec, Kanady. Jeżeli piszemy do św. Mikołaja, możemy zaadresować kopertę w następujący sposób: Santa Claus, Arctic Circle 96930, Rovaniemi, FINLANDIA (nazwa pisana dużymi literami). Inną opcją jest wysłanie listu do św. Mikołaja „mieszkającego” w Niemczech. Wówczas na kopercie umieszczamy taki oto adres odbiorcy: Am den Weihnachtsmann Weihnacht, postfiliale 16798, Himmelpfort, Niemcy.

 

Listy od Mikołaja, które pisali rodzice

Chociaż listy pisane do świętego Mikołaja stanowią nieodłączną część tradycji świąt Bożego Narodzenia, to warto wiedzieć, że w pierwszej kolejności znane były listy pisane od św. Mikołaja do dzieci. W rzeczywistości pisali je rodzice do swoich pociech. W treści takiej korespondencji zawarte były różne pouczenia i rady. Zwyczaj ten panował m.in. w Anglii, czego przykładem są ilustrowane listy J.R.R Tolkiena do jego dzieci.

Wierzące w św. Mikołaja dzieci brały do serca otrzymane słowa i również zaczęły odpisywać na listy, stąd wziął się zwyczaj listów do św. Mikołaja. Dziś historia zatacza koło, staruszek w charakterystycznym, czerwonym stroju odpowiada na listy.

 

Sprawdź film od św. Mikołaja jak to wygląda:

 

 

Święty Mikołaj odpisuje na listy!

Tak to prawda św. Mikołaj odpowiada na korespondencję. Dziecko może otrzymać odpowiedź od Mikołaja na list, który wcześniej do niego wysłało. Potrzebna jest tu jednak mała pomoc jego rodziców.

List od św. Mikołaja można zamówić na stronie Listymikolaja.pl. To tam wybiera się odpowiedni szablon oraz dobiera treść takiej wiadomości. Wygenerowany list od św. Mikołaja wygląda jak prawdziwy, zwłaszcza że ozdobiony jest ręcznie odciskaną złotą pieczęcią.  A ponadto pakuje się go w specjalną kopertę dostarczaną przez Pocztę Polską. Taka przesyłka może stać się prawdziwą pamiątką na lata, wspomnieniem czasów dzieciństwa i magii rodzinnych świąt.

 

A może coś więcej niż list od św. Mikołaja?

A dla niedowiarków, tych, którzy na własne oczy muszą zobaczyć św. Mikołaja i utwierdzić się w przekonaniu, że staruszek z brodą ubrany w charakterystyczny strój o nich pamięta, przygotowano coś specjalnego. Tą niespodzianką jest nagranie wideo, na którym św. Mikołaj zwróci się bezpośrednio i po imieniu do twojego dziecka.

List i wideo od św. Mikołaja może przynieść dużo dobrej zabawy. Zadbaj o taką niespodziankę także dla swoich bliskich. Zastąp tradycyjne życzenia bożonarodzeniowe oryginalnym listem od św. Mikołaja.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz