`Świnka Peppa` groźna dla dzieci?

Dzieci tracą zdolność do rozwijania umiejętności w zakresie empatii i czytania języka ciała innych ludzi.

peppa

Ciężko wyjaśnić fenomen Świnki Peppy, ale chyba nie ma dziecka, które by jej nie kojarzyło. To jedna z najbardziej znanych kreskówek na całym świecie, która została przetłumaczona na 20 języków. Specjaliści przyjrzeli się tej bajce bliżej. Dr Karen Philips zwróciła uwagę na fakt, że przede wszystkim rodzicom się wydaje, że to wartościowa bajka, ale w rzeczywistości tak nie jest.

Rodzice uważają, że bajka ma odpowiednie treści dla malucha, a także, że nie niesie za sobą żadnych negatywnych skutków, dlatego rodzice często zostawiają swoje dziecko ze świnką "sam na sam". Tymczasem wśród przykładów niestosownych zachowań ukazanych w Śwince Peppie można znaleźć: wyśmiewanie się z kolegów, złe traktowanie młodszego rodzeństwa, pyskowanie rodzicom czy złe nawyki żywieniowe.

Badacze poddali też pod wątpliwość czy chodzi o to, że bajka jest wartościowa według rodziców, czy też na tyle "wciąga" malucha, że ekran "opiekuje się dzieckiem" i jest to po prostu dla nich wygodne.

Komentarze (9)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

mila
2016-09-24 15:11:51

re: `Świnka Peppa` groźna dla dzieci?

Ja ogladam czasem z synkiem i nigdy nie zauwazylam zeby mialy tam miejsce sytuacje wspomniane w tym artkuliku. Zreszta kazda bajka pewnie bedzie niestosowna bo do wszystkiego mozna sie doczepic. Smerfy maja zlego Gargamela, Gumisie zlego Iktorna, Bolek i Lolek ucza psot, Stacyjkowo wypacza rzeczywistosc ze pociagi mowia a Strazak Sam ukazuje niebezpieczne sytuacje ktore moga podsunac dziecku pomysl zagrazajacy zyciu, w Maszy i Niedzwiedziu tez cos jest nie tak. Jakie to proste, nie trzeba byc do ... ktorem zeby sie doszukac "zlych stron". Ale przeciez to wszystko naciagane bzdury. Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Aaaa
2016-09-24 00:47:31

re: `Świnka Peppa` groźna dla dzieci?

A krolewna śnieżka mieszkala z siedmioma facetami...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ewi
2016-09-23 19:39:19

re: `Świnka Peppa` groźna dla dzieci?

Popieram!! Ludzie wszystkiego się doczepia ale nie tego co powinni!! Do Bolka i Lolka też sie przyczepili jak i do innych bajek..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Polka
2016-09-23 12:30:23

re: `Świnka Peppa` groźna dla dzieci?

to nawet nie artykuł tylko jakaś wzmianka. Poza tym nie wiem, co za durnoctwo. W ten sposób można podsumowac każdą bajkę, zabawkę i grę. Przede wszystkim czas spędzony z rodzicami, rodzeństwem i i dalszą rodziną, ewentualnie dziećmi z placu zabaw, a dopiero później bajki. Wtedy żadna, nawet dłuższa chwila z bajką nie zaszkodzi. Co do samej "Świnki.." to bajka kolorowa, prosta w przekazie, nie jest "natarczywie ruchliwa" (dziecko ogarnia wzrokiem ich ruch i rozumie) i to wy ... starczy. Bajka w rozsądnych dawkach nie jest zła, jak każda inna. Powtarzam: w rozsądnych dawkach!!! Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Mama
2016-09-23 12:42:23

Nie prawda. Kiedyś mój syn oglądał tę bajkę, nawet miał kilka odcinków na płycie. Na początku myślałam tak samo Fajna, kolorowa itp. Jednak po czasie zorientowałam się co ta bajka przekazuję. Uczy dzieci niewłaściwego zachowania. Świnka jest chamska, niemiła, a pozatym na odmowę rodziców reaguje rzucaniem się po podłodze.. Mój syn dostał zakaz oglądania tej bajki, pozbyłam się płyt i wyszło mu to ma dobre, ponieważ już łapał zachowanie świnki.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Aga
2016-09-23 12:56:09

Moja córka bardzo lubiła i dalej lubi tę bajkę, chociaż trochę już z niej wyrosła. Oglądaliśmy ją całą rodziną wiele razy, chyba wszystkie odcinki. to, że ktoś zachowuje się niewłaściwie to nie wina bajki. Moja córka wie, które zachowania są złe, potrafi ocenić kiedy Peppa jest niegrzeczna, kiedy Georg rozrabia, a kiedy zachowuje się właściwie. Tak samo jak w otaczającym ją świecie są dzieci dobrze i niewłaściwie się zachowujące. A czy bajki na których wychowały się poprzednie pokolenia są najlepsze? Mordercy, kidnaperzy, czarownice...były jeszcze bardziej drastyczne niż teraz. W Jasiu i Małgosi bezmózgi ojciec ulega namowom drugiej żony i zostawia dwoje swoich dzieci w lesie na pastwę losu. W Kopciuszku inny idiota daje jakiejś durnej babie pomiatać swoją jedyną córką. Wilk i siedem koźlątek - matka (głupia koza, ale jednak matka) zostawia siedmioro małych dzieci bez opieki! I tak dalej, i tak dalej... Tak więc niech mi nikt nie wstawia, że świnka peppa jest taka zła. Po niej przynajmniej dziecko nie płacze ze strachu, że je rodzice wprowadzą do lasu i zostawią! A że wszystko trzeba z umiarem to już inna rzecz.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ala
2016-09-23 18:05:04

popieram!:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
sisi93
2016-09-23 19:25:54

A Kubuś Puchatek to sknera i wedlug psychologow dzieci nie powinny go ogladac bo spodenek nie ma xD nie maja się zajmowac to glupoty pisza :-/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz