Szkoła nie dla 6-latków?

Ponad połowa polskich nauczycieli uważa, że posłanie 6-latków było błędem. Czy mają rację?

szkoła

Większość nauczycieli twierdzi, iż pod względem infrastruktury szkoły nie są gotowe na edukację 6-letnich dzieci, jednocześnie 63,1% nauczycieli jest zdania, że jest odpowiednio przygotowana do pracy z 6-latkami. Decyzja MEN o wysłaniu 6-latków do szkół była zbyt pochopna – to jeden z głównych wniosków z badania przeprowadzonego przez Grupę Edukacyjną S.A. wśród nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. To pierwszy taki raport przeprowadzony w rok po wprowadzeniu zmian w ustawie o oświacie.

Różnice rozwojowe w tym okresie, kiedy mówimy o 6-latkach i 7-latkach, są naprawdę bardzo duże. Należy pamiętać o tym, że im młodsze dziecko tym bardziej trzeba się nim zaopiekować, tym więcej wymaga od nauczyciela funkcji opiekuńczo wychowawczej. Rola nauczyciela w klasie 1 jest szczególnie duża. Zapominamy o tworzeniu pomostów pomiędzy przedszkolem a szkołą, później zapominamy o tym, że należy tworzyć taki pomost pomiędzy klasą 3 a 4. Jeżeli stworzymy te pomosty, metody i działania nauczycieli będą podobne to te dzieci będą w szkole sobie bardzo dobrze radziły – mówi dr Beata Szurowska, adiunkt na APS im. Marii Grzegorzewskiej.

Temat 6-latków w szkole wzbudza wiele kontrowersji, a opinie na ten temat są podzielone. Jak powiedział aktor Jacek Borkowski, sam poszedł do pierwszej klasy jako 6-latek oraz dwójka jego dzieci także. Aktor zaznacza, iż nie żałuje „skrócenia dzieciństwa”, wręcz przeciwnie. Według Borkowskiego różnica między 6 a 7 rokiem życia w ekstremalnych sytuacjach może być przeszkodą, natomiast przy normalnym psychofizycznym rozwoju dziecka nie stanowi dużej różnicy.

Źródło: Materiały prasowe newsrm tv

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz