Szokujące zdjęcia z Indii: Matka przywiązuje dziecko do kamienia i zostawia na cały dzień!

By móc pracować, matka zmuszona jest pozostawiać 1,5-roczną córeczkę w 40-stopniowym upale samą, na długie godziny.

Shivani

Miasto Ahmadabad, zachodnie Indie, XXI wiek. Roczna dziewczynka, zamiast uczęszczać do żłobka lub bawić się na placu zabaw z babcią lub nianią, codziennie spędza 9 godzin w upale, przywiązana taśmą budowlaną do kamienia. Często głośno płacze, ale nikt nie reaguje. Jej rodzice pracują na pobliskiej budowie. Nie mają wyjścia. Nie ma w pobliżu żłobka, a do pracy przyjechali, tak jak inni z gupy 40 milionów robotników budowlanych w Indiach, z odległej, wiejskiej miejscowości. Ledwo wiążą koniec z końcem. Zarabiając niecałe 4 dolary dziennie, nie są w stanie wynająć opiekunki do dziecka.

Matka i ojciec Shivani pracują przy wykopach pod kable elektryczne na jednej z wielkich budów miasta. Aby móc pójść do pracy, matka codziennie przywiązuje swoje dziecko za nóżkę do ciężkiego kamienia. 

To dla bezpieczeństwa małej - tłumaczy 23-letnia matka, Sarta Kaler. - Przywiązuję ją, żeby nie wybiegła na drogę. Mój syn ma 3,5 roku, więc nie byłby w stanie zająć się siostrą - mówi. Dodaje, że robi to dla bezpieczeństwa córeczki, bo w okolicy panuje duży ruch samochodowy - gdyby nie przywiązywała dziewczynki, ta mogłaby wybiec na ulicę, prosto pod nadjeżdżąjące auta.

W przerwie obiadowej, gdy jej mąż je, matka przybiega do córki, by ją nakarmić. Tylko wtedy ma dla niej krótką chwilę. Wokół dziewczynki kręcą się inne, starsze nieco dzieci - potomstwo innych pracowników tej samej budowy, czekające na swoje matki. Rodzice nie mają co zrobić z dziećmi, gdy idą do pracy. Nie mają również wyjścia - muszą pracować oboje, by przeżyć. Nikt nie dba o to, jakie wspomnienia z dzieciństwa będą miały te szkraby.

To przerażające, zarówno sytuacja matki Shivani, jak i milionów kobiet w Indiach, które zmuszone są do ciężkiej, wielogodzinnej pracy fizycznej. Kobiety te, ich mężowie i dzieci, migrują z bardzo ubogich wsi do miast, by móc pracować. Śpią pod gołym niebem (tak jak Shivani, jej braciszek i rodzice) lub w namiotach w pobliżu miejsca pracy albo nawet na terenach budów. Indyjscy deweloperzy zatrudniają całe grupy mieszkańców jednej wsi, przewożą ich na miejsce pracy, nie zapewniając im nawet minimum socjalnego, nie martwiąc się o ich bezpieczeństwo i zdrowie. Interesuje ich tylko szybkie tempo pracy pokornych, ubogich robotników.

- Nie obchodzimy ich my ani nasze dzieci. Mamy tylko pracować - mówi Kalara.

Miasta rozwijają się, powstają oszklone biurowce, luksusowe domy mieszkalne i apartamentowce, a obok nich oczom ukazuje się widok taki, jak na zdjęciach, które możecie zobaczyć na następnych stronach...

als

 

 

 

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2016-05-23 14:24:15

re: Szokujące zdjęcia z Indii: Matka przywiązuje dziecko do kamienia i zostawia na cały dzień!

Bardzo subiektywny artykul. Sa ludzie biedni, sa ludzie bogatsi i to sie nigdy nie zmieni.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
z
2016-05-23 14:22:39

re: Szokujące zdjęcia z Indii: Matka przywiązuje dziecko do kamienia i zostawia na cały dzień!

Bardzo subiektywny artykul.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz