Komplikacje okołoporodowe przyczyną śmierci dzieci

Połowa wszystkich noworodków, które zmarły, przyszła na świat zaledwie w 5 krajach.

śmierć dziecka

Z najnowszego raportu UNICEF "Levels and Trends in Child Mortality 2017" wynika, że w 2016 roku każdego dnia umierało 15000 dzieci poniżej 5. roku życia. Niespełna połowa z tych zgonów (46%) dotyczyła noworodków poniżej 28 dnia życia! Choć liczba umierających dzieci maleje (5,6 mln w 2016 r. w porównaniu do 9,9 mln w roku 2000), to dane szokują, tym bardziej, że niestety zwiększa się ilość zgonów wśród noworodków. Co więcej, każdego roku odnotowuje się około 2,6 mln martwych urodzeń. Jeśli obecne tendencje utrzymają się do 2030 r., 60 mln dzieci umrze przed swoimi 5 urodzinami, alarmuje UNICEF.

- Od 2000 r. udało się uratować życie 50 mln dzieci poniżej 5. roku życia - mówi Stefan Swartling Peterson, Dyrektor UNICEF ds. Zdrowia. Zaznacza, że to jednak nadal za mało. - Posiadamy wiedzę i technologię niezbędną do ratowania życia – musimy je tylko zastosować tam, gdzie są najbardziej potrzebne. - tłumaczy.

Połowa wszystkich noworodków, które zmarły w ubiegłym roku, przyszła na świat zaledwie w 5 krajach: Indiach (24%), Pakistanie (10%), Nigerii (9%), Demokratycznej Republice Konga (4%) i Etiopii (3%).

Większości zgonów można by uniknąć

Przyczyną największej liczby zgonów dzieci do 5. roku życia są zapalenie płuc i biegunka, które odpowiadają odpowiednio za 16% i 8% zgonów. W przypadku noworodków przyczynę około 30% zgonów stanowią komplikacje związane z przedwczesnymi porodami oraz komplikacje okołoporodowe. 

- To jest nie do pomyślenia, żeby w 2017 r. warunki, w jakich kobieta rodzi swoje dzieci zagrażały jej życiu, a 7000 noworodków umierało każdego dnia - mówi Tim Evans, Dyrektor Banku Światowego ds. Zdrowia, Wyżywienia i Populacji.

Z raportu wynika jednak, że 87% tych dziecięcych zgonów można by uniknąć, gdyby globalne nierówności zostały zmniejszone. Priorytetem jest zapewnienie dostępu do dobrej jakości usług oraz opieki medycznej w czasie ciąży i tuż po porodzie.

- Pomimo znacznej poprawy, wciąż istnieją duże dysproporcje w przeżywalności dzieci w zależności od miejsca ich zamieszkania, w szczególności w Afryce Subsaharyjskiej. Śmierci wielu dzieci można jednak zapobiec poprzez proste, wydajne interwencje podejmowane zarówno przed, jak i zaraz po urodzeniu dzieci. - zauważa Liu Zhenmin, Zastępca Sekretarza Generalnego ds. Ekonomicznych i Społecznych.

Tak więc priorytrtrm jest waka o poprawę warunków w jakich rodzą kobiety: dostep do opieki medycznej, czy podstawoe leki, szczepienia, czy zapewnienie osdpowienich warunków sanitarnych i higieniczncyh.

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz