W Polsce już co czwarte dziecko rodzi się w nieformalnym związku

To rekordowa liczba nieślubnych dzieci.

dziecko

Coraz więcej par w Polsce decyduje się, na życie bez ślubu. Maluch urodzony w takim związku kiedyś był rzadkością i wstydem dla rodziny. Dziś nikogo to nie dziwi. Widać to choćby po statystykach. Od kilkudziesięciu lat takich dzieci przybywa, a według danych GUS w ubiegłym roku przyszło ich na świat aż 95,6 tysięcy. Choć w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej takich urodzeń jest nadal stosunkowo mało, to u nas jest to rekord. Dla porównania jeszcze 20-30 lat temu było to jedynie 25-35 tys. dzieci rocznie.

Skąd taki wzrost?

Specjaliści oceniają, że duże znaczenie ma historia i przywiązanie do tradycji, np. najbardziej tradycyjna część naszego kraju to tereny dawnej Galicji i Kongresówki. Z kolei najmniej skłonna do utrzymywania tradycyjnego związku jest ludność zamieszkująca tereny przyłączone do Polski po II wojnie światowej.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że w ostatnich latach nastąpiła duża zmiana obyczajów. Oprócz osób, które nie planują ślubu, przybywa osób, które mieszkają razem przed ślubem i decydują się na potomstwo przed sformalizowaniem związku. Przybywa także osób rozwiedzionych, które nie decydują się na ponowny ślub. Wiele kobiet świadomie decyduje się na samotne macierzyństwo. Chodzi zarówno o dobrze zarabiające i wykształcone kobiety, które chcą być niezależne, jak i o kobiety, dla których samotne macierzyństwo po prostu się opłaca. Samotne mamy mają np. dostęp do pomocy społecznej, czy publicznego żłobka lub przedszkola.

Jak zauważają specjaliści, aż 85% matek w wieku 20 lat rodzi dziecko bez ślubu. Oznacza to, że w przypadku tzw. wpadek młode kobiety nie są już  tak bardzo nakłaniane do zawierania małżeństw.

Gdzie się rodzi najwięcej nieślubnych dzieci?

Oto województwa z największym i najmniejszym odsetkiem nieślubnych dzieci: Najmniej nieślubnych dzieci urodziło się w województwach: podkarpackim - 13,7 małopolskim - 13,9 podlaskim - 17, 1 Najwięcej nieślubnych dzieci urodziło się w województwach: zachodniopomorskim - 40,8 lubuskim - 40, 1 warmińsko-mazurskim - 34,6.

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz