Ile pieniędzy z 500 plus poszło na święta?

Wydaliśmy na święta więcej, niż trzeba, również z budżetu 500 plus.

wydatki-mama

Powód? Przede wszystkim prezenty, które stanowią największą część świątecznych wydatków. Średni koszt podarków to ok. 500 zł. Tylko na jeden prezent dla dziecka wydajemy średnio 155 zł, a dla dorosłego 120 zł.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK, 62 proc. uznaje święta za poważny koszt do zaplanowania w domowym budżecie. Tylko co dziesiąta osoba ma finansowy komfort, który pozwala nie myśleć o świętach Bożego Narodzenia w takich kategoriach. Większość Polaków finansuje święta z pensji lub oszczędności.

Co dwunasty zaciąga kredyt lub pożyczkę, albo przesuwa płatności rachunków. Ale co piąty badany boi się, że czego by nie robił i tak popadnie w finansowe kłopoty z powodu bożonarodzeniowych wydatków.

Polacy dostrzegają coraz bardziej komercyjny charakter świąt Bożego Narodzenia, ale jednocześnie wielu nie potrafi się oprzeć nadmiernym wydatkom w czasie przygotowań. Tylko przy zakupach prezentów trzy na cztery osoby przekraczają zaplanowany budżet, a ostatecznie co piąta osoba z góry już wie, że święta będą dla niej przyczyną problemów finansowych - zwraca uwagę Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Niestety potwierdzają to fakty. Co roku po świętach pojawia się w rejestrze większa liczba dłużników, którzy przełożyli płatność rachunków czynszu, czy też przestali spłacać pożyczkę lub kredyt.

- Dla osób, które w ten sposób próbują łatać dziurę w domowym budżecie ryzyko trafienia do rejestru dłużników jeszcze wzrosło, bo od 13 listopada tego roku, wierzyciele mogą wpisać do rejestru niesolidnego klienta już po 30 dniach zwłoki, podczas gdy wcześniej musieli czekać 60 dni – przypomina Sławomir Grzelczak. 

W przypadku osób, które otrzymują pieniądze z programu 500 plus, ok. 1/3 przyznaje, że dodatkowa gotówka pozwala im więcej przeznaczyć na święta. W wydatkach dominują prezenty, na które połowa respondentów wydaje do 400 zł, natomiast druga połowa - więcej niż 400 zł. Portfel najbardziej drenują prezenty dla dzieci, na obdarowanie jednej pociechy przeznaczamy bowiem 155 zł, o 35 zł więcej niż na prezent dla osoby dorosłej. Żywność, zajmująca drugą pozycję na liście bożonarodzeniowych wydatków, średnio kosztuje 422 zł.

Tomasz Wolf

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

lileczka
2017-12-29 09:19:55

500

wystarczy zajrzeć na https://program500plus.org.pl/ by się upewnić, jak ważne jest 500 plus. Program uratował Święta w wielu polskich domach. Rodziny mogły się cieszyć wspólnym czasem, a nie martwić o przyszłość

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz