Wykształcone kobiety mają więcej dzieci?

Światowe statystyki pokazują, że im poziom edukacji kobiet wyższy, tym ich dzietność niższa. Jednak badania przeprowadzone niedawno w USA zaprzeczają stereotypowi wielodzietnej rodziny, w której rodzice są biedni i niewyedukowani.

matka

Światowe statystyki pokazują, że im poziom edukacji kobiet wzrasta tym dzietność spada. Socjolog Philip Cohen tłumaczy to w ten sposób: `Kobiety bardziej wykształcone mają więcej możliwości w życiu, mogą robić inne rzeczy niż zajmowanie się dziećmi`. Niektórzy konserwatywni publicyści i politycy złowrogo ostrzegają przed „odwróconym darwinizmem” i przetrwaniem jedynie najsłabszych.

Jednak ostatnie badania amerykańskiego instytutu Pew Research Center pokazują coś zadziwiającego: obecnie w USA bardziej wyedukowane kobiety stają się coraz częściej matkami i mają coraz liczniejsze rodziny. Bezdzietność kobiet w wieku od 34 do 44 lat jest najniższa od dekady. Jednak bezdzietność u najwyżej wyedukowanych kobiet – z tytułem doktora, naukowców lub lekarek – spadła z 35 proc. w 1994 roku do 20 proc. obecnie. `Jest to niesamowita zmiana` - mówi autor raportu Gretchen Livingston, która analizowała dane dzietności kobiet. `To jest najbardziej zaskakujący rezultat naszych badań.`- dodaje.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz