Wyprawka za 400 euro dla każdego noworodka?

Charakterystyczne pudełko w wyprawką, w którym może spać maluszek, od przyszłego roku już nie tylko w Finlandii!

Pomoc od państwa dla świeżo upieczonej mamusi? Kto by nie chciał! Kiedy u nas biurokracja i spore zmieszanie wokół 500+ Szkocja wprowadza przetestowane przez Finów pudełko z wyprawką. Do połowy 2017 roku każdy szkocki noworodek dostanie solidny karton a w nim podstawowy zestaw ubranek i kosmetyki. Do zestawu dołączony będzie także materacyk, dzięki któremu karton będzie pierwszym miejscem do spania dla maluszka. Już od stycznia przyszłego roku takie wyprawki dostaną maluchy z kilku pierwszych regionów. Rząd zapowiada, że w pół roku uda się wprowadzić takie wsparcie dla rodziców na terenie całego kraju.

Tradycja pudełka-wyprawki sięga lat 30 ubiegłego wieku. W tamtych czasach Finlandia była bardzo ubogim krajem, w którym śmiertelność noworodków wynosiła 65 na 1000 urodzeń. To bardzo dużo. Rząd fiński wówczas, aby ułatwić najuboższym mamom pielęgnację nowo narodzonego dziecka, a także zachęcić oczekujące mamy do tego, by zgłaszały się pod opiekę lekarską podczas ciąży, oferował im taką właśnie wyprawkę. Mogły ją otrzymać mamy, które przed upływem 4 miesiąca ciąży zgłosiły się do lekarza. Zasada ta obowiązuje do dziś.

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

mamaJasia
2016-10-29 17:27:29

Fantastyczna sprawa. Takie pudełeczka to na parwe przydatne rzeczy. Póki co w Polsce mamy niebieski kartonik z kilkoma probkami i stosy gazet i broszur.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2016-10-26 20:29:05

Świetny pomysł, gdyby w Polsce takie wprowadzili to by było coś cudownego.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz