Z BLOGOSFERY: Jakie wybrać imię dla dziecka? Imiona przodków

Małgosia z bloga `Rodzice na czasie` zastanawia się, jak wiele zmieniło się w trendach dotyczących nadawania imion dzieciom.

imię dla dziecka

Wybór imienia dla córki lub syna to wcale nie jest prosta sprawa. Zwłaszcza, jeśli babcia lub dziadek rzucą: „A może jakieś imię bo naszych przodkach?”. Czemu nie? Ostatnio siedzę w starych księgach i szukam imion prapraprapradziadów. Jakie imiona nadawano w XIX wieku? Niektóre są bardzo oryginalne, inne wciąż na czasie.

Franciszek i Cecylia, to moi najstarsi przodkowie, do których udało mi się dotrzeć. Urodzili się pod koniec XVIII wieku i ich imiona nie pojawiły się w mojej rodzinie w późniejszych pokoleniach. Imię Franciszek wywodzi się z języka germańskiego i oznacza człowieka wolno urodzonego, w Polsce imię to jest nadawane od XIII wieku. Cecylia to po porostu żeński odpowiednik imienia Cecyliusz, pochodzi z języka łacińskiego od słowa caecus, czyli „ciemny, ślepy, wątpliwy”. W Polsce imię to jest nadawane od XIII wieku. W mojej rodzinie nie było już więcej żadnej Cecylii.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz