Z powodu 500 plus spada aktywność zawodowa kobiet na rynku pracy

Podejrzewa się, że 500 plus jest odpowiedzialny za najniższą od 4 lat aktywność zawodową kobiet.

500 zlotych

Najnowsze dane GUS pokazują spadek aktywności zawodowej kobiet na rynku pracy. Wskaźnik ten jest najniższy od 2013 r. O tendencję podejrzewa się wypłaty 500 plus (obok odchodzenia na wcześniejsze emerytury).

Statystyki GUS pokazują, że w ciągu roku aktywność zawodowa spadła z poziomu 48,3% do 48%. Taki spadek wydaje się śladowy, ale w tym samym okresie aktywność zawodowa mężczyzn utrzymała się na takim samym poziomie, czyli 65,1%. Ogólny spadek aktywności zawodowej w ubiegłym roku wyniósł -0,1%  i jest spowodowany wyłącznie spadkiem aktywności kobiet.

Kolejnym argumentem, który przemawia za winą 500 plus, jest spadek aktywności zawodowej osób w wieku 25-34 lat. W 2017 r. ten wskaźnik spadł z poziomu 85,3 do 84,4. Ale w tej samej grupie wiekowej najszybciej spada jednocześnie stopa bezrobocia - w ubiegłym roku aż do 4,5%. Czyli na zmniejszenie aktywności zawodowej wpływa głównie rezygnacja z pracy kobiet z grupy 500 plus - oceniają eksperci.

Ogromną różnicę widać także w ogólnym wzroście liczby osób, które pojęły pracę. W ciągu ostatnich dwóch lat liczba pracujących osób zwiększyła się o 124 tys. Wśród nich było 105 tys. mężczyzn i zaledwie 19 tys. kobiet!

Pocieszające jest to, że praktycznie każdy kto chce pracować znajdzie zatrudnienie. Aż 75,9 osób w wieku produkcyjnym jest aktywnych zawodowo, rosną również ogólne szanse zatrudnienia, w tym dla kobiet.

TW

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

gosia
2018-03-18 00:49:15

Wlasnie wiele kobiet ma wielkie mozliwosci poznac nowe wyzwania. ja np pracuje w dziekanacie na uniwersytecie na zastepstwiie. kiedyys nigdy nie mialabym tak wielu mozliwoosci jak teraz. jest mnostwo pracy i mozna poprobowac tego co kiedys bylo nieosiagalne bo zacementowane przez kobiety obawwiajace sie miec wiecej dzieci. Teraz wlasnie jest wspaniale!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz