Wielki przełom w walce ze znieczulicą: Zaostrzenie kar dla oprawców dzieci

W parlamencie złożono projekt zaostrzenia kar za przemoc wobec dzieci. Teraz już także obojętni świadkowie przemocy mają być karani.

przemoc wobec dziecka

Do polskiego parlamentu zostały skierowane istotne zmiany w prawie dotyczącym przemocy wobec osób nieporadnych ze względu na wiek, stan psychiczny lub fizyczny. Bardzo wiele mogą na tym zyskać dzieci. Znacznie zaostrzone mają zostać kary za przestępstwa na tle seksualnym oraz skutkujące narażeniem zdrowia lub życia dziecka przez porzucenie czy pobicie. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak podkreśla, że te zmiany mają na celu pokazanie, że dziecko nie jest rzeczą. Niby to oczywiste, jednak nie wszyscy to dobrze rozumieją, zwłaszcza że do tej pory za uprowadzenie dziecka przysługiwała taka sama kara, jak za kradzież mienia. Dziecko nie jest naszą własnością, jak telewizor czy samochód – jest pełnowartościowym człowiekiem i nowe przepisy mają to wszystkim uświadomić.

Tytyłowy przełom w walce ze znieczulicą polega na tym, że osoba będąca świadkiem przemocy wobec dziecka ma obowiązek udzielić mu pomocy. Jeśli ktoś ma informacje na temat stosowania przemocy, musi poinformować o tym odpowiednie służby. Do tej pory ignorowanie przemocy wobec dzieci skutkowało najczęściej jedynie wyrzutami sumienia (czasem i tego nie było), teraz zaś może się skończyć nawet karą pozbawienia wolności do lat trzech.

Przemoc wobec dzieci - to się dzieje tuż obok

Dowodem na społeczną znieczulicę jest to, że prawie każdy z nas coś gdzieś słyszał: a to o panu X, który wielokroć groził synowi nożem, a to o pani Y, która bije dzieci kablem od żelazka (nic nowego – przecież cała szkoła wie!), czy wreszcie o panu Z, który jest ojcem dziecka swojej własnej córki... Takich historii jest mnóstwo, o wielu z nich wie całkiem pokaźna ilość osób. Często plotki docierają nawet do pracowników policji, jednak wielu z nich też nic z tą wiedzą nie robi, ponieważ oficjalnie nie zostało złożone zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz