Zła sytuacja mieszkaniowa problemem polskich rodzin

Problemy mieszkaniowe nadal są zaliczane do najistotniejszych problemów polskich rodzin. Marzeniem dla wielu jest samodzielne gniazdo rodzinne, a raty kredytowe duszą pożyczkobiorców.

mieszkanie male

Zła sytuacja mieszkaniowa jest jednym z głównych problemów Polaków. Brak mieszkania lub złe warunki najbardziej doskwierają mieszkańcom dużych miast - wynika z analizy przeprowadzonej na zlecenie Fundacji Habitat for Humanity Poland.

"Brak mieszkania lub złe warunki mieszkaniowe stosunkowo najrzadziej doskwierają mieszkańcom małych miast i wsi. Im większe miasto, tym częściej wskazywano na problemy związane z warunkami mieszkaniowymi. Dla mieszkańców metropolii kwestia ta jest ponad dwukrotnie istotniejsza niż dla mieszkańców małych miast" - czytamy w raporcie.

Respondenci, którzy mają problemy mieszkaniowe, najczęściej wskazali m.in. brak możliwości samodzielnego zamieszkiwania. Niewiele mniej istotne okazały się trudności w terminowym spłacaniu rat kredytu za mieszkanie oraz w opłacaniu kosztów wody, ogrzewania czy gazu.

Jak wynika z analizy, Polacy oczekują publicznego wsparcia mieszkaniowego dla osób w trudnej sytuacji oraz dla ludzi młodych. Biorąc pod uwagę wsparcie publiczne respondenci chcą tworzenia nowych i remontowania istniejących zasobów mieszkaniowych w gminach.

Na drugim miejscu znalazła się budowa mieszkań na wynajem, dostępnych dla wszystkich obywateli, z możliwością wykupu (22 proc.), a na kolejnym - budowa mieszkań na wynajem nawet bez możliwości wykupu (13 proc.).

Ankietowani nie popierają natomiast dopłat do kredytów oraz dofinansowania do najmu mieszkań na wolnym rynku, liczą raczej programy rządowe. Mają nadzieję, że się doczekają.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz