Jesteśmy w czołówce. Brawo polskie mamy!

Badania pokazują, że europejskie kobiety wcale nie tak rzadko sięgają po alkohol, będąc w stanie błogosławionym. Jak na tym tle wypadają Polki?

Alkohol w ciąży

Skandynawscy badacze pod kierownictwem Ann-Charlotte Mardby z uniwersytetu w Goteborgu postanowili zbadać, ile kobiet w ciąży spożywa alkohol. Do wypełnienia ankiety poprzez strony internetowe i serwisy społecznościowe zaproszono  przyszłe i młode matki, posiadające dziecko młodsze niż 12 miesięcy. Na wszystkie pytania badaczy odpowiedziało 7905 kobiet, z 11 krajów Europy (Wielkiej Brytanii, Rosji, Szwajcarii, Serbii, Włoch, Finlandii, Chorwacji, Francji, Polski, Szwecji i Norwegii).

Naukowcy zapytali jak często dana kobieta spożywała napoje wyskokowe w standardowej porcji alkoholu - małej puszce lub butelce (330 ml) piwa albo cydru, szklaneczce (120 ml) wina lub jednemu kieliszkowi (40 ml) wódki czy likieru.

Wyniki były dość zaskakujące:

  • Najczęściej z badanych Europejek picie w ciąży deklarowały Brytyjki – 28,5 proc., zaraz po nich są Rosjanki – 26,5 proc. i Szwajcarki – 20,9 proc.
  • Najrzadziej w Europie do picia w ciąży przyznały się Norweżki – 4,1 proc., Szwedki – 7,2 proc. i Polki - 9,7 proc. Jesteśmy zatem w czołówce, ale mam najrzadziej sięgających po napoje wyskokowe w czasie ciąży.
  • Średnio w Europie po napoje alkoholowe w ciąży sięga 16 proc. kobiet i 38,9 proc. z nich pije co najmniej jedną jednostkę alkoholu na miesiąc.
  • Zazwyczaj więcej alkoholu spożywają kobiety starsze i lepiej wykształcone, to znaczy takie, które nie zakończyły edukacji na liceum.

Z badań wynika, że Włoszki, które przyznały, że piły alkohol po tym, jak się zorientowały, że są w ciąży (18,2%) aż 7,8 proc. spożywa więcej niż 2 jednostki alkoholu tygodniowo, 18,1 proc 1-2 jednostki tygodniowo.To oznacza, że blisko 26 proc. pije regularnie co najmniej 1 jednostkę tygodniowo. Co więcej, co najmniej jedną jednostkę alkoholu miesięcznie wypija aż 56,6 proc. Włoszek przyznających się do picia w czasie ciąży.

Tuż za mieszkankami słonecznej Italii uplasowały się Szwajcarki – wśród co najmniej jedną jednostkę alkoholu miesięcznie wypija 54,7 proc., dalej są Brytyjki – 52,2 proc. Pijące ciężarne Szwajcarki są ciekawym przypadkiem: blisko połowa z nich (47,7)  wypija 1-4 jednostki alkoholu miesięcznie, co oznacza, że spożywają alkohol regularnie.

- Kobiety wykształcone piją w ciąży więcej także i w Polsce. Są samodzielne, dobrze zarabiają, obracają się wśród mężczyzn, przejmują wzorce męskie wzorce zachowań. Picie alkoholu wynika z przyjętego stylu życia – mówi dr Katarzyna Okulicz-Kozaryn z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.  

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz