Zmiana szkoły lub przedszkola to nie lada wyzwanie dla dziecka

Jak pomóc maluchowi w aklimatyzacji po przeprowadzce? Podpowiadamy!

przeprowadzka

Sama w sobie przeprowadzka to duże przeżycie dla dziecka i jest to bez wątpienia doświadczenie bardzo stresujące. Nie zostawiaj dziecka samego sobie z tymi emocjami i dużo z nim rozmawiaj. Właśnie zostawiło ukochany pokój i kolegów. Choć może się cieszyć ze zmian, może jednocześnie czuć duży niepokój, wszakże wszytko jest takie nowe i nieznane.

Przede wszystkim daj dziecku czas i spokój potrzebny na oswojenie się ze zmianami. Choć czasem nie masz wyboru i musisz się przeprowadzić w danym czasie, to musisz znaleźć czas na zadbanie o komfort psychiczny dziecka. Najlepiej by przeprowadzka miała miejsce w wakacje, wtedy oswajanie się z nowościami następuje etapami.

Warto po przeprowadzce dużo spacerować po nowej okolicy i chodzić na place zabaw, w ten sposób dziecko będzie miało okazję obcowania z nowymi kolegami. Pamiętaj, że twój maluch dołączy najpewniej już do zżytej grupy dzieci, wiec może czuć się jak intruz. Najważniejszą w tym czasie jest pewność sienie i poczucie własnej wartości. W pierwszym etapie to ty musisz mocno wesprzeć dziecko, zanim poczuje się pewnie w nowym otoczeniu.

Niekiedy stres jest tak wielki, że rodzice sami nie są w stanie sobie poradzić. Warto wtedy w proces adaptacji zaangażować nauczyciela i psychologa szkolnego. Zwróć uwagę szczególnie na objawy somatyczne jak bóle głowy, mdłości, biegunki, wymioty, drżenie rąk, czy omdlenia. Nie zawsze takie zachowanie to wymówka,  może to być poważny objaw stresu i fobii szkolnej.

Aby złagodzić stres związany z przeprowadzką, rozmawiaj dużo z dzieckiem na temat zmian, jakie nastąpią w waszym życiu. Pozwól dziecku dokonywać wyborów np. umeblowania nowego pokoju, drobne wybory pozwolą poczuć się ważnym w tej nowej rzeczywistości. Jeśli to możliwe warto także umożliwić dziecku kontakt ze starymi koleżankami i kolegami. Nie bój się przyznać, że też czujesz lęk lub stres związany ze zmianami, ale przekonaj, że na pewno będzie fajnie.

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz