Szokujące zmiany w prawie: Rejestr nieślubnych dzieci

Zmiany w ewidencji urodzeń szokują i wzbudzają niepokój. Urzędnicy stanu cywilnego przy zgłaszaniu urodzeń dzieci będą mieli obowiązek pozyskać informację o stanie cywilnym matki.

ewidencja urodzeń

Na początku 2015 roku zminiono wzory urodzenia żywego i martwego. Obecnie w przypadku martwego urodzenia wystarczy podać dane osobowe matki, jej datę urodzenia, a także określić, czy do zgonu doszło przed w trakcie, czy po porodzie. Przez tę zmianę GUS stracił możliwość odnotowania podstawowych danych o śmiertelności okołoporodowej i opiece okołoporodowej.

Dr hab. Katarzyna Szamotulska z Instytutu Matki i Dziecka, która zbiera informacje dotyczące opieki okołoporodowej w Europie, przyznaje, że zmiany wzorów kart miały pogłębić analizy dotyczące zdrowia noworodków i opieki okołoporodowej. Już w 2014 roku lekarze i przedstawiciele GUS wnosili o zmianę kar, podając konkretne pytania, które powinny się w niej znaleźć. Żadna z tych propozycji nie została uwzględniona, a zamiast rozszerzenia katy resort ograniczył informacje, jakie należy podać w karcie. Rezultat? Od prawie 2 lat urząd nie jest w stanie prowadzić wiarygodnych badań i ankiet np. a propos śmierci noworodków czy opieki okołoporodowej.

 

Komentarze (4)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2017-01-05 22:13:50

Nie rozumiem problemu nic nowego tak jest od zawsze i zmiana ustawy z 2015 nic nie zmieniła w tym zakresie. Stan cywilny kobiety jest sprawdzany ponieważ jeżeli rodzice nie są małżeństwem ojciec dziecka musi je ' uznać i w karcie urodzenia podaje się ilość dzieci urodzonych żywych i martwych. Nic nowego. I w czym problem?????

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
m.
2017-01-05 18:13:45

bzdury

nie wiem, skąd to oburzenie rejestrowaniem tego, że rodzice dziecka nie mają ślubu - przecież obecnie sytuacja wiele się nie różni, jeśli chce się podać dane ojca, który nie jest mężem matki. istnieje domniemanie pochodzenia dziecka od męża matki. jeśli matka nie ma męża, to oboje rodzice muszą złożyć oświadczenie dot. tego, kto jest ojcem. i tak więc od razu wiadomo, że rodzice nie mają ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2017-01-05 17:12:36

Uwazam ze .. to kogo obchodzi jaki jest moj stan cywilny, ale to chyba nie zmienia faktu ze w urzedzie jest informacja o stanie cywilnym, czyz nie?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Juliya
2017-01-05 16:18:49

No nie wiem, czy mój stan cywilny jest tak istotny przy opracowywaniu planów medycznych ;-) to chyba nie determinuje moich ewentualnych powikłań okołoporodowych?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz