Szokujące zmiany w prawie: Rejestr nieślubnych dzieci

Zmiany w ewidencji urodzeń szokują i wzbudzają niepokój. Urzędnicy stanu cywilnego przy zgłaszaniu urodzeń dzieci będą mieli obowiązek pozyskać informację o stanie cywilnym matki.

ewidencja urodzeń

Przy urodzeniu martwego dziecka istotne jest, czy to pierwszy taki przypadek. Jeżeli kolejny, trzeba wówczas wykluczyć wady genetyczne, które mogą być powodem niepowodzeń - twierdzi Ewa Helwich, konsultant krajowa w dziedzinie neonatologii.

Błąd sprzed lat ma naprawić projekt ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności, ustawy o opłacie skarbowej oraz ustawy - Prawo o aktach stanu cywilnego. Projekt wzbudza jednak wiele emocji. Rodzice oprócz wypełnienia "starych" rubryk, będą musieli podać np. liczbę dzieci urodzonych przez matkę (w tym żywo lub martwo urodzonych), informację o poprzednich ciążach i porodach matki dziecka (data poprzedniego porodu, żywotność poprzedniego dziecka), a nawet miejsce zamieszkania rodziców. Oprócz tego podczas zgłaszania w USC urodzenia dziecka rodzic będzie musiał podać... stan cywilny matki oraz datę zawarcia małżeństwa przez rodziców. Urzędnicy będą mieli obowiązek zapisać dane do protokołu zgłoszenia i przekazać je do GUS-u.

 

Komentarze (4)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2017-01-05 22:13:50

Nie rozumiem problemu nic nowego tak jest od zawsze i zmiana ustawy z 2015 nic nie zmieniła w tym zakresie. Stan cywilny kobiety jest sprawdzany ponieważ jeżeli rodzice nie są małżeństwem ojciec dziecka musi je ' uznać i w karcie urodzenia podaje się ilość dzieci urodzonych żywych i martwych. Nic nowego. I w czym problem?????

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
m.
2017-01-05 18:13:45

bzdury

nie wiem, skąd to oburzenie rejestrowaniem tego, że rodzice dziecka nie mają ślubu - przecież obecnie sytuacja wiele się nie różni, jeśli chce się podać dane ojca, który nie jest mężem matki. istnieje domniemanie pochodzenia dziecka od męża matki. jeśli matka nie ma męża, to oboje rodzice muszą złożyć oświadczenie dot. tego, kto jest ojcem. i tak więc od razu wiadomo, że rodzice nie mają ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2017-01-05 17:12:36

Uwazam ze .. to kogo obchodzi jaki jest moj stan cywilny, ale to chyba nie zmienia faktu ze w urzedzie jest informacja o stanie cywilnym, czyz nie?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Juliya
2017-01-05 16:18:49

No nie wiem, czy mój stan cywilny jest tak istotny przy opracowywaniu planów medycznych ;-) to chyba nie determinuje moich ewentualnych powikłań okołoporodowych?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz