Szokujące zmiany w prawie: Rejestr nieślubnych dzieci

Zmiany w ewidencji urodzeń szokują i wzbudzają niepokój. Urzędnicy stanu cywilnego przy zgłaszaniu urodzeń dzieci będą mieli obowiązek pozyskać informację o stanie cywilnym matki.

ewidencja urodzeń

Specjaliści przyznają, że przypadku martwych urodzeń bardzo ważne jest zebranie szczegółowych informacji dotyczących porodu i stanu zdrowia matki. Nie wiadomo jednak, czemu ma służyć sprawdzanie, czy dziecko jest "z prawego łoża". Fundacja Panoptykon jest zaniepokojona faktem, że w uzasadnieniu do projektu nowelizacji nie został wyjaśniony cel zbierania tych danych, jak również nie wytłumaczono, dlaczego ojciec tych danych podawać już nie musi. Na forach internetowych rozgorzała dyskusja, że to próba inwigilacji obywateli, a informacje o poronieniu mogą zostać wykorzystanie przy ewentualnej zmianie ustawy o aborcji.

Ministerstwo Zdrowia zaprzecza, twierdząc, że zbieranie danych ma charakter analityczny i jest potrzebne do opracowania programów medycznych skierowanych do noworodków. Z kolei MSWiA zaznacza, że wszystkie dane będą odpowiednio zabezpieczone i nikt poza statystyką społeczną nie będzie miał do nich dostępu.

Kochane Mamusie, uważacie, że takie "wyciąganie" informacji od mam jest rzeczywiście niezbędne?

db

Komentarze (4)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2017-01-05 22:13:50

Nie rozumiem problemu nic nowego tak jest od zawsze i zmiana ustawy z 2015 nic nie zmieniła w tym zakresie. Stan cywilny kobiety jest sprawdzany ponieważ jeżeli rodzice nie są małżeństwem ojciec dziecka musi je ' uznać i w karcie urodzenia podaje się ilość dzieci urodzonych żywych i martwych. Nic nowego. I w czym problem?????

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
m.
2017-01-05 18:13:45

bzdury

nie wiem, skąd to oburzenie rejestrowaniem tego, że rodzice dziecka nie mają ślubu - przecież obecnie sytuacja wiele się nie różni, jeśli chce się podać dane ojca, który nie jest mężem matki. istnieje domniemanie pochodzenia dziecka od męża matki. jeśli matka nie ma męża, to oboje rodzice muszą złożyć oświadczenie dot. tego, kto jest ojcem. i tak więc od razu wiadomo, że rodzice nie mają ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2017-01-05 17:12:36

Uwazam ze .. to kogo obchodzi jaki jest moj stan cywilny, ale to chyba nie zmienia faktu ze w urzedzie jest informacja o stanie cywilnym, czyz nie?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Juliya
2017-01-05 16:18:49

No nie wiem, czy mój stan cywilny jest tak istotny przy opracowywaniu planów medycznych ;-) to chyba nie determinuje moich ewentualnych powikłań okołoporodowych?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz