Więcej miejsc w żłobkach, ale niższa jakości opieki nad dziećmi? Rzecznik Praw Dziecka jest zaniepokojony!

Liczba miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych ma wzrosnąć, także pojawi się więcej miejsc pracy w tym sektorze. A co z dziećmi?

żłobek

Resort pracy planuje zwiększyć wydatki na opiekę nad dziećmi do lat 3, a szereg zmian ma ułatwić rodzicom powrót na rynek pracy. Obecnie opieką żłobkową objętych jest ok. 11% maluchów do 3. roku życia.

Na żłobki i kluby dziecięce ma zostać rocznie przeznaczone o 350 mln zł więcej, ale jednocześnie planowane jest "poluzowanie" standardów, tak by takie placówki było łatwiej zakładać. Co to oznacza w praktyce? Dzięki takim zmianom liczba miejsc w tego typu placówkach ma wzrosnąć ze 100 tys. aż do 230 tys. w roku 2020. Zmiany te mają się przełożyć także na około 15 tysięcy nowych miejsc pracy w tym sektorze (także do 2010 roku).

Obawy co do planowanych zmian ma Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak: -Nowe przepisy proponowane przez MRPiPS mogą obniżyć standardy opieki i warunki bezpieczeństwa w żłobkach oraz klubach dziecięcych - zauważa.

Każdy rodzic, który potrzebuje opieki dla maluszka, jednocześnie liczy, że jego dziecko będzie miało zapewnioną opiekę na odpowiednim poziomie. Michalak obawia się, że planowane zmiany mogą znacznie wpłynąć na jakość opieki. Kluby będą miały rozszerzony zakres działalności przy jednoczesnym zmniejszeniu wymagań wobec nich, gdyż ma nastąpić zwiększenie liczby dzieci pozostających pod opieką jednego opiekuna, zmniejszy się też liczba obligatoryjnych pomieszczeń w żłobkach i klubach dziecięcych.

Dziś przepisy mówią jasno, że do żłobka mogą być przyjmowane dzieci od 20. tygodnia życia, a opieka w klubie dziecięcym jest sprawowana nad dziećmi, które ukończyły 1 rok życia. Projekt przewiduje natomiast, że zarówno w żłobku, jak i w klubie dziecięcym jest sprawowana opieka nad dziećmi w wieku od ukończenia 20. tygodnia życia. W myśl nowych przepisów zrównana ma być także liczba godzin, jaką dziecko może spędzić żłobku i w klubie dziecięcym do 10 godzin (do tej pory w klubie dziecko mogło pozostawać do 5 godzin). W świetle proponowanych zmian żłobki będą się różniły od kubów jedynie liczba dzieci, które mogą zostać przyjęte.

Choć dzięki tym zmianom, rodzice łatwiej znajdą miejsce dla swojej pociechy w klubie dziecięcym to niestety nie zwiększają się wymogi wobec takich miejsc, np. nie będzie potrzebna opinia służb sanitarnych przy zakładaniu takiego klubu dziecięcego.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz