Zmiany w programie 500+. Sejm przyjął poprawki

Sprawdź, jakie zmiany zostały przegłosowane i czy twojej rodziny także one dotyczą.

500 plus

Program 500 Plus stanowi realną pomoc dla rodzin, szczególnie wielodzietnych i w najgorszej sytuacji finansowej. Jednak program miał luki, a wiele osób chętnie z tego korzystało. 

Jak Polacy wyłudzali pieniądze przez ostatni rok?

  • Samotni rodzice
    Wiele par pozostających w nieformalnych związkach udawało, że samotne wychowuje dziecko, by łatwiej uzyskać świadczenia.
  • Utrata dochodu
    W drugim półroczu 2016 roku wydano 39,7 tys. decyzji o przyznaniu 500 Plus właśnie ze względu na utratę dochodów.
  • Ryczałtowcy
    Rodzice prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się ryczałtem lub kartą podatkową mogą otrzymać 500 złotych na każde dziecko, nawet gdy nie są do tego uprawnieni. Ryczałtowy w PIT wykazują tylko przychód, a wielkość dochodu gmina ustala na podstawie oświadczenia, którego prawdziwości nie da się zweryfikować. Luka w systemie dotyczy aż pół miliona osób, które mogą z tego korzystać.

Po gorącej awanturze Sejm przyjął w piątek rządowy projekt programu 500 Plus na kolejne lata.  Generalna zasada programu programu pozostaje taka sama: pieniądze przysługują wszystkim rodzinom na drugie i każde kolejne dziecko. Także kryteria dochodowe zostały niezmienione:  800 zł dochodu na członka rodziny i 1200 zł na członka rodziny w przypadku dziecka niepełnosprawnego.  Jakie zmiany wchodzą w życie w programie 500+?

Samotni rodzice

Obecnie wielu rodziców deklaruje, że samotnie wychowuje dziecko, a w rzeczywistości jest w związkach nieformalnych.  Rodzice deklarujący się jako samotni, będą musieli teraz wystąpić do sądu o alimenty na dziecko. To będzie warunek otrzymania 500 Plus.

Utrata dochodu

Zdarzają się przypadki, że rodzic rozwiązuje umowę o pracę, by po krótkim czasie podpisać z tym samym pracodawcą nową, ale na niższą kwotę. Ponieważ istnieje podejrzenie, że to celowe działanie, by uzyskać świadczenie, teraz rodzic, który rozwiąże umowę o pracę i w ciągu 3 miesięcy zarobi choćby złotówkę u tego samego pracodawcy, nie będzie mógł skorzystać z zasady tzw. utraty dochodu. 

Rodzic pracujący poza granicami Polski

Rodzice, którzy pracują za granicą, nie będą mogli otrzymywać pieniędzy z 500 PlusProgram kierowany jest wyłącznie dla osób mieszkających w Polsce. Jeśli urzędnicy będą mieli podejrzenie, że rodzic popierający wypłaty przebywa za granicą, będą mieli prawo wezwać do osobistego stawienia się w urzędzie gminy i złożenia wyjaśnień. 

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2017-07-19 14:37:02

A jeśli sama wychowuje dziecko, a nie ma ustalenia ojcostwa bo 'tatus' nie uznaje dziecka. To czy mogę się starać o 500+?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2017-07-20 17:39:13

Jesli w akcie urodzenia jest ojciec nie znany, a spełnia Pani inne kryteria to przysługuje Pani świadczenie wychowawcze.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz