Zmiany w programie Rodzina 500+ już obowiązują

Do końca sierpnia trzeba będzie złożyć nowy wniosek. Zobaczmy, co się zmieniło.

500+

Wszystkie rodziny korzystające ze świadczeń w ramach porgramu Rodzina 500+ po 1. sierpnia muszą złożyć nowe wnioski, jeśli chcą te świadczenia dalej otrzymywać. Konieczność ponownego złożenia wniosków jest podyktowana zmianami wprowadzonymi do programu.

Dla kogo świadczenia?

W dalszym ciągu na drugie i każde kolejne dziecko można otrzymać pieniądze. Również nie zmieniło się kryterium dochodowe do otrzymania świadczeń na dziecko pierwsze – dochód nie może przekraczać 800zł na osobę lub 1200zł, jeżeli dziecko jest niepełnosprawne. Zmiany dotyczą dokumentów załączanych do wniosku o przyznanie 500+ i zostały wprowadzone po to, by nie można było wyłudzać świadczeń poprzez zatajenie swoich prawdziwych dochodów, co na starych zasadach zdarzało się nagminnie. Przykładem takiego naciągactwa jest umawianie się z pracodawcą o zerwanie umowy i podpisanie nowej, w której widnieje niższe wynagrodzenie. Wyrównanie do wypłaty z poprzedniej umowy wypłaca się pracownikom nieoficjalnie. Po zmianach gmina będzie łączyć się z urzędem skarbowym w celu sprawdzenia rzeczywistych dochodów osoby składającej wniosek.

Podobny problem państwo ma z prywatnymi przedsiębiorcami, którzy są rozliczani ryczałtem (karta podatkowa, ryczałt ewidencjonalny) i nie sposób ustalić ich prawdziwych dochodów. Teraz takie osoby będą musiały do wniosku o 500+ załączyć zaświadczenie z urzędu skarbowego.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2017-08-02 19:08:55

A co z dziećmi co maja starsze rodzeństwo znaczy pierwsze dziecko ma 18 lat a drugie 7 dlaczego to sie nie zmienia oszuści w tym rządzie siedzą drugie dziecko to drugie a nie od 18 lat to już nie dziecko a wogóle ten program powinien obejmowac wszystkie dzieci a nie tylko drugie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz