Zostaniesz mamą, nie zwolnią Cię przez 6 lat!

Nowe przepisy mają wejść od 1 stycznia 2016. Zgodnie z nimi, przyszła mama nie może zostać zwolniona nawet przez 6 lat. Tylko co na to pracodawcy?

mama i dziecko

Zmiany dla mam

Nowe przepisy mają wydłużyć okres ochronny przed zwolnieniem o 32 tygodnie. Co to oznacza? Przez 3,5 roku kobiety będą mogły być na płatnym urlopie lub zasiłku macierzyńskim. Jeśli do tego dodamy urlop wychowawczy, matki są chronione przed zwolnieniem przez 6 lat. Warunki urlopu wychowawczego nadal się nie zmienią – jest to i będzie urlop bezpłatny, ale w czasie jego trwania pracodawca nie może zwolnić kobiety. Wydłużony urlop macierzyński chroni do 70 miesięcy, ale tylko wtedy, gdy kobieta w krótkim odstępie czasu urodzi drugie dziecko.

Wygląda to tak: 9 miesięcy ciąży + 12 miesięcy urlopu macierzyńskiego + 2 miesiące niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego z dwóch lat (jeśli nie został wykorzystany w czasie ciąży) + 12 miesięcy pracy w pomniejszonym wymiarze godzin = 35 miesięcy. Jeśli po upływie tego czasu kobieta znów zajdzie w ciążę, okres ochronny liczony jest tak samo, czyli znów 35 miesięcy.

 

Komentarze (6)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2015-09-01 08:17:23

re: Zostaniesz mamą, nie zwolnią Cię przez 6 lat!

Firmy nie będą zatrudniać takich kobiet ? Każdy zatrudniając dzis kobiete powinien się liczyć z macierzyństwem, tak samo jak z tym że ojciec dzieci też ma prawo isć na urlop tacierzyński. Niestety ale od tego pracodawcy nie uciekną ! Każda stabilna, duża, dobrze prosperująca firma nie pyta o to czy ktoś będzie miał dzieci itp. Trzeba to płacą i dbają o pracowników. Więc moim zdaniem - kto nie ma warunków niech nie zakłada firmy. Po drugie żadna z mam nie ma obowiązku ... siedzieć w domu 6 lat ! Jeżeli ciąża przebiega w miarę dobrze taka kobieta śmiało może pracować a jeszcze dłużej jak ma lekką prace. Powiem od siebie, że nie czaje tyle czasu siedzieć w domu. Być może kobiety dziś są za leniwe. Poza tym na pewno skorzystam razem z chłopakiem z urlopu ojcowskiego, dziecko ma także ojca nie matke ;) Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
mars
2015-08-31 13:12:06

re: Zostaniesz mamą, nie zwolnią Cię przez 6 lat!

"+ 12 miesięcy pracy w pomniejszonym wymiarze godzin " a z czego to niby wynika ? przecież nie jest to żadna oczywistość/konieczność nie bardzo rozumiem ten skrót myślowy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ona
2015-08-30 13:41:23

re: Zostaniesz mamą, nie zwolnią Cię przez 6 lat!

Dlaczego Posłowie czy Senatorowie maja po jednym dziecku począwszy od naszego Prezydęta jedno z ciekawosci i koniec a szazy ludzie nabieraja sie na długie urlopy i kase ale nie zastanawiaja sie co bedzie dalej jak przekrocza kwote i nie dostana jakiegos dodatku to wtedy jest Trwoga pomyslcie najpierw zanim podejmiecie decyzje o nastepnym dziecku .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2015-08-30 13:16:00

re: Zostaniesz mamą, nie zwolnią Cię przez 6 lat!

Żródło????

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2015-08-29 20:03:33

re: Zostaniesz mamą, nie zwolnią Cię przez 6 lat!

Najpierw narzekaja że rodzi się coraz mniej dzieci teraz beda narzekac że rząd chce polepszyć tą sytuacje ! Weźcie się zastanówcie ludzie ... żeby miał kto pracować muszą rodzić się dzieci i bardzo mi przykro z tego powodu że to kobiety są tylko tak obdarzone i mogą je rodzić i co to ma być kara? Ja rozumiem że pracodawcy teraz bedą narzekać ale sorry kolego gdyby twoja matka wybrala kariere zamiast posiadania dziecka to nie miałby kto teraz narzekać :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Natalia
2015-08-29 17:08:21

re: Zostaniesz mamą, nie zwolnią Cię przez 6 lat!

Pytanie o plany posiadania dzieci nie jest pytaniem nietaktownym, tylko nielegalnym. Jeżeli zostanie zadane i z tego powodu osoba nie zostanie zatrudniona mimo wystarczających kompetencji potencjalny pracodawca może spotakć się z niedoszła pracownicą w sądzie pracy. Bardziej opłacać się będzie niezatrudnianie młodej kobiety bez zadawania tego pytania.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz