Nowoczesna kuchenka mikrofalowa – sprawdź, jakimi funkcjami może Cię zaskoczyć!

Żyjemy szybko, mamy mało czasu na przygotowywanie pożywnych dań dla siebie i naszych bliskich. Czasem zostaje tylko kilka minut, by coś podgrzać, rozmrozić lub ugotować. W takich sytuacjach nie ma lepszego rozwiązania niż nowoczesna kuchenka mikrofalowa!

Jeszcze kilka lat temu mikrofalówki kojarzyły się z gąbkowatymi zapiekankami, połowicznie podgrzanymi obiadami i źle rozmrożonym mięsem. To już przeszłość! Obecnie kuchenki mikrofalowe mają wiele przydatnych funkcji i udogodnień. Na które warto zwrócić szczególną uwagę?

Podstawowe parametry

Zacznijmy od podstaw. Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę podczas wyboru nowej kuchenki mikrofalowej jest jej moc – im większa, tym szybciej podgrzejemy nasze dania. Producenci oferują kuchenki mikrofalowe o maksymalnej mocy od 700 do 2100 W (w przypadku urządzeń z funkcją grilla). Równie ważna jest pojemność – ta waha się od 15 do nawet 40 litrów. Niektóre modele mają zaokrąglone wnętrze, co pozwala na większą efektywność pochłaniania mikrofal oraz ułatwia obracanie się większych naczyń.

Sterowanie mechaniczne czy elektroniczne?

Coraz rzadziej spotyka się już kuchenki sterowane mechanicznie, za pomocą pokręteł (najczęściej dwóch – do ustawiania czasu i temperatury). Producenci stawiają raczej na sterowanie elektroniczne i panele touch control. Najbardziej zaawansowane urządzenia mają dodatkowo zabezpieczenia przed dziećmi, które pozwalają na blokadę przycisków i uniemożliwiają zmianę ustawień w trakcie pracy. Ta funkcja jest bardzo przydatna, kiedy nasi milusińscy odkryją w sobie potrzebę naciskania wszystkich możliwych guzików.

Grill i rozmrażanie to podstawa – ale co jeszcze?

Rozmrażanie, podgrzewanie i grillowanie to podstawowe funkcje kuchenek mikrofalowych. Ale czego jeszcze możemy się po nich spodziewać? W niektórych modelach można na przykład gotować na parze w specjalnie przeznaczonych do tego naczyniach. Pozwala to przyrządzać m.in. warzywa, ryby, mięsa, ryż czy makaron bez utraty ich funkcji odżywczych, minerałów i witamin.

Dzięki funkcji termoobiegu kuchenka mikrofalowa może z powodzeniem zamienić się w piekarnik. Niektóre modele mają funkcjęprzyrumieniania potraw z wierzchu, co jest przydatne np. podczas przygotowywania pizzy czy zapiekanek. Podpiekanie od góry to za mało? Są urządzenia, które mają także funkcję opiekania od spodu – dodatkowy talerz rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, a umieszczone na nim danie szybko staje się podpieczone od spodu i chrupiące.

Kolejną przydatną funkcją jest multistage cooking, czyli podgrzewanie wieloetapowe. Ten system umożliwia szybkie rozmrożenie, a następnie podgrzanie dania. I to wszystko w jednym trybie pracy przy wykorzystaniu optymalnych ustawień (dowiedz się więcej: http://www.hotpoint.pl/mikrofale).

Producenci pomyśleli też o tych, którym nie chce się ciągle pamiętać o poprzednich ustawieniach. Przygotowali dla nich wbudowaną pamięć ostatnich ustawień. Niektóre kuchenki mają także funkcję autoczyszczenia. Po jego uruchomieniu urządzenie wytwarza parę z wody z umieszczonego w niej pojemnika, która dokładnie oczyszcza wnętrze kuchenki. Wszystko w maksymalnie 15 minut!

Dla każdego coś dobrego

Nowoczesne kuchenki mikrofalowe dają naprawdę dużo możliwości i mają wiele, czasem bardzo zaskakujących, funkcji. Od nas tylko zależy, ile z nich wykorzystamy w codziennym gotowaniu. Smacznego!

Zobacz przepisy na Halloween >>>

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz