10 zasad dobrego wychowania, których zupełnie nie znają dzisiejsze dzieci

Wasi rodzice i dziadkowie na pewno zwracali Wam na te rzeczy uwagę!

mama córka

Dobre wychowanie i etykieta nie wychodzą z mody. Wiele tradycji jednak ewoluuje wraz z biegiem czasu, tak jak naprzykład pisanie listów z podziękowaniem, są jednak takie zasady, których nie da się "unowocześnić". Jednak etykieta to nie tylko mówienie w odpowiednim momencie "proszę" czy "dziękuję". To szereg zachowań, które coraz rzadziej są spotykane, szczególnie u najmłodszych. 

Zobacz też: Czy uczenie dziecka dobrych manier popłaca?

To jednak błąd rodziców, a nie dzieci. Rodzice powinni być świadomi tego, że uprzejmość wymaga myślenia i szkolenia, a w dzisiejszych czasach stawiamy dzieciom głównie wymagania oraz podbudowujemy ich ambicje, zamiast zacząć od podstaw, czyli od nauki.

Jakich manier nie znają dzisiejsze dzieci? Oto 10 najlepszych przykładów na to, że dobre wychowanie nie jest już w modzie:

1. Kontakt osobisty

Komórki oraz laptopy zabijają magię kontaktu bezpośredniego z człowiekiem. Osobiste rozmowy, szczególnie w ważnych sprawach, zastępuje nam messenger oraz poczta mailowa. Niegdyś rodzice kładli nacisk na język, wymowę oraz dykcję swoich dzieci. Dzisiejsi walczą o oderwanie na chwile wzroku od telefonu. A tracą wiele - czasami rozmowa twarzą w twarz może zdziałać więcej niż bezosobowy mail.

2. Zwracanie się do osób starszych z szacunkiem

Niegdyś nie do pomyślenia było nazwanie dziadka przez dziecko po imieniu. Dzisiaj jednak pozwalamy dzieciom na bardziej nieformalne odzywki, których szybko żałujemy, widząc, jak niewiele szacunku nam okazują. Coraz rzadziej też spotyka się, by młody człowiek mówił do obcej osoby per pani czy pan.

3. Wstawanie podczas przywitania

Coraz częściej obserwuje się, że dzieci nie są przyzywczajane do tego, by wstać i przywitać się z osobą. Coraz częściej podajemy tylko rękę albo kiwamy głową, co też powatarzają po nas nasze dzieci. A to nie jest okazem szacunku.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz