3 rzeczy, których Twoje dziecko nie nauczy się z podręczników

A o których powinno dowiedzieć się jak najwcześniej.

Dzieci grają w monopoly
  1. Finanse nie muszą być nudne

Choć zarządzanie finansami jest ważne w dorosłym świecie, lepiej nie uczyć się tu na własnych błędach. Niestety, młodzi ludzie niechętnie podchodzą do zgłębiania teoretycznych zagadnień. Kiedy nastolatek uznaje tradycyjne lekcje i podręczniki za zbyt nużące, warto zaproponować mu alternatywę, w postaci np. gry planszowej, która pozwala zdobyć wiedzę w przyjemniejszy sposób. Na rynku dostępnych jest wiele gier, które pośrednio tłumaczą jak zarządzać finansami, choćby najsłynniejsze Monopoly.

Coraz częściej pojawiają się też pozycje przygotowane z myślą o edukacji, wykorzystywane chociażby w szkołach, jak np. „Finanse – ogarniam to!” stworzone przez Nationale-Nederlanden wraz z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości. To propozycja przede wszystkim dla starszych nastolatków (16-18 lat), którzy chcą lepiej poznać zagadnienia związane z ubezpieczeniami, inwestowaniem i oszczędzaniem. Gra stawia przed graczami ambitne wyzwania i pomaga przećwiczyć podejmowanie decyzji finansowych bez ponoszenia realnego ryzyka. Dzięki temu młodzi ludzie uczą się, na co zwrócić uwagę przy zaciąganiu zobowiązań czy zawieraniu umów. W przeciwieństwie do podręczników gra pozwala zaobserwować długookresowe skutki podejmowanych działań. W ten sposób nie tylko poszerza wiedzę nastolatków, ale także pomaga im budować większą pewność siebie w kwestach finansowych.

Jeśli nastolatek ma zdobyć umiejętności wykraczające poza książkową wiedzę, czasami trzeba poprowadzić go za rękę: wyznaczyć zadania, zasugerować dorywczą pracę na wakacje czy podsunąć nieszablonową grę albo aktywność. Rodzic nie powinien jednak przy tym zapominać, że ważna jest także umiejętność podejmowania samodzielnych decyzji. Ostatecznie to młody człowiek będzie musiał w pełni wziąć odpowiedzialność za swoje działania – i to nie tylko w kwestiach finansowych.

 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz