Od 1 stycznia na Litwie działa odpowiednik polskiego 500 plus

Litwini poszli za przykładem Polski i wprowadzili comiesięczne świadczenia na dzieci, z tą różnicą, że przysługują wszystkim rodzicom.

rodzina-Litwa

Rząd Litwy od stycznia wprowadził świadczenia na dzieci na wzór polskiego programu 500 plus w wysokości 30 euro. Od 1 stycznia 2018 r. w urzędach można składać wnioski na otrzymanie finansowego wsparcia.

- Bierzemy przykład z Polski, gdzie program 500 plus świetnie się sprawdza i u nas również się sprawdzi – ocenia Tomas Tomilinas, wiceprzewodniczący rządzącej partii Litewski Związek Rolników i Zielonych.

Zgodnie z przyjętą ustawą, niezależnie od dochodów rodziców każda rodzina otrzyma 30 euro na dziecko poniżej 18. roku życia, a jeżeli się uczy – do 21. roku życia. Dzieci rodzin z co najmniej trojgiem potomstwa, a także z rodzin o niższych dochodach otrzymają 58,5 euro.

- Naszą propozycją było wypłacanie miesięcznego świadczenia w wysokości 120 euro, czyli równowartości 500 złotych. Jednakże z braku środków budżetowych projekt ten osiadł w sejmowych szufladach – wyjaśnia Akcja Wyborcza Polaków na Litwie, inicjator pomysłu wprowadzenia pieniędzy na dzieci na wzór Polski.

Rząd litewski zapewnił, że wysokość świadczenia na dzieci każdego roku będzie wzrastać i w 2020 r. wyniesie 100 euro.

- 30 euro na dziecko to zdecydowanie za mało. Mamy nadzieję, że rząd dotrzyma danego słowa – ma nadzieję Akcja Wyborcza Polaków na Litwie.

tw

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2018-01-04 13:05:51

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz