300 plus – otrzyma je także 18-latka, która wyszła za mąż

Rodzic składa wniosek o przyznanie świadczenia z programu „Dobry start” nie tylko w przypadku dziecka, które nie skończyło jeszcze 18 lat, ale również w imieniu pełnoletniego.

Szkoła

Wątpliwości dotyczyły tego, kto ma złożyć wniosek o 300 zł wsparcia, w przypadku 18-letniej dziewczyny, która we wrześniu rozpocznie naukę w III klasie liceum i niedawno wyszła za mąż. Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, że świadczenie z programu „Dobry start” należy się rodzicowi na uczące się dziecko, w tym także to pełnoletnie. Wniosek powinien więc być złożony przez rodzica 18-latki, który uzyska wsparcie.

Inna wątpliwość odnosi się do jednoczesnego pobierania 300 plus oraz dodatku na wyprawkę szkolną. Do tej pory było tak, że jeśli rodzic był uprawniony do zasiłku na dziecko, to we wrześniu przyznawany był do niego jednorazowy dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w wysokości 100 zł. Resort rodziny tłumaczy, że obydwa świadczenia są od siebie niezależne i otrzymanie jednego z nich nie wyklucza uzyskania drugiego. W efekcie, jeśli rodzic spełnia kryteria do zasiłku na dziecko, łączna wysokość pomocy na wyprawkę wyniesie 400 zł.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz