350 tys. rodzin musi oddać 500 plus!

Dlaczego rodziny tracą 500 plus? Jakie są powody, że nagle nie kwalifikują się do programu?

Matki podają różne powody, dla których nie dość, że odebrano im świadczenie, to jeszcze muszą zwrócić cała pobraną kwotę.

„Przekroczyłam kryterium dochodowe o 4 zł, czyli dwa bochenki chleba. Kazali mi oddać 3 tys. z odsetkami” - jedna z kobiet przytacza powód w dodatku pt. „Wysokie Obcasy” .

„Poszłam do legalnej pracy i zaczęłam płacić podatki. Państwu to się nie spodobało i zabrali mi 500 plus. Mało tego, kazali mi zwrócić to, co dostałam na dziecko przez ostatnie siedem miesięcy” – mówi inna z mam.

Pieniądze z programu "Rodzina 500 plus" trafiają do 2,4 mln polskich rodzin. Po uszczelnieniu przepisów aż 350 tys. z nich straciło prawo do świadczenia. Łącznie z odsetkami muszą zwrócić 47 mln zł.

W przypadku jednej z kobiet, Urzędniczka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wypytywała sąsiadów, co się u niej dzieje, kto do niej przychodzi i kiedy. 29-letnia Anna z Wielkopolski, mama 6-letniej Eli, rozstała się ze swoim mężem, który przeprowadził się do nowej partnerki. Jako bezrobotna matka wystąpiła w 2016 r. o 500 plus. Oprócz świadczenia otrzymywała 1000 zł miesięcznie od ojca dziecka, co zgłosiła przy składaniu wniosku. Urzędnicy MOPS-u, po wywiadzie środowiskowym, uznali, że 500 plus jej się nie należy. Powód? Uznano, że ojciec, który odwiedza swoją córkę, żyje wspólnie z Anną i ich dochody powinno liczyć się łącznie.

W innym przypadku 35-letnia matka z Krakowa straciła 500 plus na syna, ponieważ zaczęła dorabiać na pół etatu. Dotychczas otrzymywała rentę na dziecko po zmarłym mężu i żyła dzięki pomocy teściowej. Musi teraz oddać 3,5 tys. zł.

Urzędnicy rozkładają ręce.

- Usłyszałam od urzędniczki: "Pretensje nie do mnie, tylko do minister Rafalskiej" – opowiada młoda matka, której odebrano świadczenie i musi zwrócić kilka tysięcy złotych.

TW

Komentarze (7)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2018-04-25 16:05:15

Jest wyznaczony próg do jakiej kwoty "łapiemy" się na 500+ i koniec. I popieram komentarz z dołu , należy czytać regulamin programu , a nie użalać się nad sobą że trzeba zwracać pieniądze do budżetu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2018-04-25 11:01:58

Niestety program 500+ spowodował w wielu przypadkach problemy. Pieniądze nigdy nie powinny być rozdawane. Jeżeli Państwo rzeczywiście chce pomoc dzieciom a nie rodzicom to wystarczy zainwestować te pieniądze na finansowanie podręczników szkolnych, materiałów dydaktycznych i remonty placówek szkolnych. Zamiast dawać pieniadze patologii na alkohol faktycznie wyrównać szanse dzieciakom. Takie podręczniki, zeszyty itp to ogromny wydatek dla każdego rodzica tak samo astronomiczna op ... łata za żłobek. To tam powinny pójść pieniądze żeby zmotywować rodziny do pracy. Dzieciaki trzymane w domu z mamusią stają się aspołeczne uciekają w tv komputer itp. Mój syn od małego chodzi do żłobka teraz do przedszkola. Nie biorę 500+ zarabiamy z żona przecietnie wiec się nie łapiemy. gdyby jednak żłobek i przedszkole były darmowe byłoby zdecydowanie łatwiej, nasze dziecko jest bardzo chwalone za umiejetność zabawy z innymi za sprzątanie i wychowanie ogólne. Widać ogromna różnicę przy dzieciakach trzymanych przy cycku do 4 roku życia. To tego nam potrzeba integracji ze społeczeństwem a nie izolacji dzieci dzięki bezrobotnym rodzicom. Niech państwo pomoże ludziom pracować odciążając ich przy podatkach dzięki posiadanym dzieciom albo niech po prostu zainwestują te pieniądze bezpośrednio w dzieciaki w ich wychowanie edukacje i godne warunki. Wiem ze to nie spowoduje dziecioróbstwa jak 500+ i nie będzie nas więcej a o to chodzi PiS żebyśmy jli się jak króliki i budowali im elektorat... Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Przykre
2018-04-25 09:05:07

Obrzucicie mnie hejtem ale trzeba bylo przeczytac regulamin programu albo sie dopytać. Dostawalem 500zl na 1 dziecko bo spelnialem warunki, ale sytuacja sie zmienila dochod sie zwiekszyl i wg reg mam obowiazek to zglosic moj dochod zostal ponownie przeliczony i dostalem informacje o odbiorze swiadczenia. Koniec tematu . Jesli tego ktos nie zrobil i liczyl ze sie nie dopatrza lub nie wiedzial to w jakim swiecie zyje? Za niewiedze sie placi... gdyby pracodawca przestal wyplacac wynagrodzenie prze ... z kilka msc to te osoby nie domagalyby sie odsetek za ten okres? PS nie zarabiam kokosow ze mnie "stac" zona w ciazy z 2 dzieckiem a ja mam zwykly etat z najnizsza krajowa ALE umiem czytac i to robie jak cos podpisuje PS2 sam program fajna idea ale faktycznie ma sporo niedociagniec np przy wydawaniu mojej decyzji bylem bezrobotny od 4 msc ale wg urzedu mialem 3500 dochodu z tytulu umowy o prace ;) takie mamy urzedniczki;) Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
mOnia
2018-04-23 20:05:31

Dlatego powinno być na każde dziecko pod warunkiem że jeden rodzic pracuje legalnie i nie byłoby problemu. Ale rządzący na to nie wpadli, bo ciężko

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Luiza
2018-04-23 21:41:13

Tak powinno być!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2018-04-23 16:42:44

Witam są ju już dwa lata i nic to jak teraz ktoś przekroczy dochody to się wogole nie doczeka

A ci którzy jeszcze czekają za 500 od dwóch lat

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2018-04-23 16:38:05

To po co jest przyznane na rok i brane są dochody z tego roku?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz