4 typy przywiązania - o tym powinna wiedzieć każda matka!

To, jakie relacje z innymi ludźmi będzie tworzyć twoje dziecko w przyszłości, w dużym stopniu zależy od tego, jaka relacja was łączy teraz.

mama i dziecko

U podstaw teorii, że więź z matką ma wpływ na relacje dziecka z innymi ludźmi leżą badania John Bowlby`ego. W połowie lat pięćdziesiątych XX wieku Bowlby zaczynał swoją pracę nad przywiązaniem i więzią między matką a dzieckiem. Dla badacza istotne było jak zaburzenie tej więzi, może wpłynąć na dalszy rozwój emocjonalny dziecka. Czasy sprzyjały takim obserwacjom, gdyż na skutek działań wojennych w Wielkiej Brytanii dzieci były często rozdzielane z rodzicami nawet na kilka lat. W szpitalach leżały maleńkie dzieci, samotne, oddzielone od matek na czas leczenia, a także funkcjonowały żłobki, do których oddawano niemowlęta nawet na kilka tygodni.

Badając skutki matczynej deprywacji na dzieci, ostatecznie stał się ojcem teorii przywiązania. Bowlby postawił jednoznaczną hipotezę: Jeśli model przywiązania charakteryzuje się poczuciem bezpieczeństwa i zaufania, to niemowlę będzie zdolne do oddzielenia się od opiekuna i dojrzewania w zdrowy sposób, natomiast w przypadku problematycznego przywiązania, rozwój ten będzie zaburzony. Badania kontynuowała współpracowniczka Bowlby`ego, Mary Ainsworth, która określiła 3 typy przywiązania, dziś znamy także czwarty występujący niezwykle rzadko.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz