Liczba godzin spędzanych przez uczniów w szkole sięga czterdziestu. Te dane powinny niepokoić.

Niektóre dzieci spędzają na lekcjach więcej czasu niż ich rodzice w pracy.

dziecko

Choć już prawie listopad reforma edukacji nadal wzbudza wiele emocji. W tym roku po raz pierwszy od lat pojawiły się siódme klasy. Nastolatki, które nie poszły do gimnazjum, mają co najmniej 32 godziny lekcyjne w tygodniu. Jednak do tego należy dodać kolejne zajęcia: religia lub etyka, wychowanie w rodzinie i zajęcia dodatkowe w klasach sportowych czy dwujęzycznych - w sumie liczba godzin tygodniowo potrafi przekroczyć nawet 40! To więcej niż ich rodzice spędzają w pracy.

Skąd taka różnica w liczbie zajęć?

W przypadku gimnazjów dzieci miały trochę lżej, bo to dyrektorzy mieli więcej swobody w układaniu planu, a podstawowa pula zajęć w tygodniu liczyła 29 godziny w tygodniu. Teraz w przypadku siódmych klas gminy dorzucają zajęcia, by ponadprogramową ofertą przyciągnąć uczniów, nie bez znaczenia jest także program, jaki dzieci muszą przerobić w siódmych i ósmych klasach. Więcej lekcji ma pomóc lepiej się przygotować, ale jak długo wytrzymają tak przemęczone dzieci? Jak przytacza Wyborcza rozporządzenie z 1992 roku wskazuje, że siódme klasy miały d 23 do 26 godzin lekcyjnych. Wielu 12- i 13-latków siedzi całymi dniami w szkole na lekcjach, po czym wieczorem musi jeszcze usiąść do odrabiania prac domowych. Chyba każdy z nas wie, jak bardzo może być zmęczonym po tylu godzinach w pracy, ale od dzieci wymaga się jeszcze więcej.

Czytaj też: Rzecznik Praw Dziecka zabrał głos w sprawie prac domowych >>>

Niestety dzieci ze względu na ilość prac domowych i zajęć w szkole są przemęczone i nie ma szans na odpoczynek. Nie mają czasu na odkrywanie świata, poznanie siebie, realizowanie własnych pasji, a także ma ograniczoną możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu rodzinnym... a to przecież jest niezbędne w procesie kształtowania się osobowości młodego człowieka.

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz