5 kompletnie przestarzałych i szkodliwych przekazów rodzicielskich

Mijają lata, a my powtarzamy je kolejnym pokoleniom dzieci.

dziewczynka przy tablicy

Choć wiedza o psychologii dziecka zrobiła w ostatnich latach milowy krok, wciąż chwytamy się metod wychowawczych, które poważnie zaburzają harmonijny rozwój młodego człowieka. Należą do nich przestarzałe i wręcz szkodliwe przekonania, wtłaczane uparcie w głowy dorastających dzieci i młodzieży. Czas je porzucić.

We wszystkim musisz być dobry

Nieustanie oczekujemy od dzieci, że mają być dobre we wszystkim. Zwrot „powinieneś” i „musisz”, są ulubionymi z naszego rodzicielskiego repertuaru. No pewnie, że nie oczekujemy, iż syn wyrośnie na drugiego Einsteina, gdy jednak przyniesie jedynkę z fizyki, zarządzamy karę.

W niewinnych na pozór komunikatach przemycamy nasze skrywane zarzuty i dajemy do zrozumienia, jak wiele rzeczy nam się nie podoba.

„No nie mogłaś pobiec trochę szybciej?”

„Ależ zrobiłeś z siebie błazna!”

„No fajnie zrobiłeś ten model, tylko czemu tak niedokładnie?”

„Ja rozumiem, że nie interesuje cię chemia, ale jeśli chcesz mieć wychodne, musisz przynosić lepsze oceny”.

Drodzy rodzice, Wasze dziecko jest jedyne w swoim rodzaju i ma jedyne w swoim rodzaju uzdolnienia, preferencje, ale też wady i niedoskonałości. Jeśli chcecie być mądrymi rodzicami, wspierajcie jego mocne strony. Tam koncentrujcie swoje wysiłki. Przestańcie wiecznie krytykować i powtarzać, że ono jest takie niegramotne, ślamazarne, flegmatyczne, leniwe, głupie, nerwowe, wybuchowe, roszczeniowe i nieusłuchane. Zauważcie, że oprócz tego jest również wrażliwe, uczuciowe, kochające zwierzęta, chętne do współpracy, uzdolnione manualnie, lubiące się śmiać, nie potrafiące żyć bez przyjaciół, piszące wiersze. Że uwielbia kopać piłkę, chce nauczyć się grać na gitarze, marzy o zdobyciu Mont Everest i pragnie wyjechać na koncert do innego miasta. Jeśli wykazuje się w jednej dziedzinie, wspaniale! Sekundujcie mu i stwarzajcie warunki do dalszego rozwoju. A w sytuacjach, gdy sobie nie radzi, wyciągnijcie pomocną dłoń, nie pasek.

 

 

 

 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz