Czy program 500 plus spowoduje efekt prokreacyjny?

Wielkie pieniądze 500 plus miały wywołać baby boom. Jaki wpływ na prokreację faktycznie ma program?

baby-boom-500

500 plus miał umocnić rodzinę. Autorzy rządowej ustawy twierdzili, że dzieci rodzi się mniej głównie w wyniku „kryzysu rodziny” i „wzrostu popularności związków nieformalnych”.

Wprowadzenie 500 plus miało odwrócić trend demograficzny. Zgodnie z rządowym uzasadnieniem „celem ustawy jest przede wszystkim pomoc finansowa kierowana do rodzin wychowujących dzieci. Proponowane rozwiązanie ma zmniejszyć obciążenia finansowe związane z wychowywaniem dzieci, a tym samym zachęcać do podejmowania decyzji o posiadaniu większej liczby dzieci”.

W latach 2016 i 2017 nastąpił wzrost urodzeń, niestety bez większych szans na dalszy trend wzrostowy - twierdzą eksperci. Tendencje demograficzne są nieubłagane: w Polsce będzie ubywać kobiet w wieku rozrodczym. Jest więc baby boomik, ale za mały na zmianę trendu, która śni się rządowi. Bo kobiet w wieku rozrodczym będzie coraz mniej.

Co więcej, „baby boomik” nie musi być wynikiem olbrzymiego transferu socjalnego, jakim jest program 500 plus - w 2018 r. ma kosztować budżet 24,5 mld zł, czyli dwa razy więcej niż uczelnie wyższe, cztery razy więcej niż nauka, siedem razy więcej niż kultura.

Kluczowe dla wzrostu urodzeń może być natomiast bezpieczeństwo pracy - wpływ na decyzję o dzieciach ma perspektywa stałego zatrudnienia.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz