Dostają 500 plus na jedno dziecko, w woj. kujawsko-pomorskim jest to 13 tys. rodzin

Według najnowszych danych, w województwie kujawsko-pomorskim obecnie wypłacanych jest ponad 22 tys. mniej świadczeń z 500 plus.

rodzina dwa plus jeden

Ale też w województwie świadczenie 500 plus dostaje 17,5 tys. niepełnych rodzin. Z tego ponad 13 tys. ma wypłacaną pomoc na jedno dziecko - podaje urządu wojewódzki.

Urzędnicy uważają, że spadek liczby wypłacanych świadczeń to pozytywny trend, gdyż jest efektem lepszych zarobków rodziców, a także uszczelnienia i udoskonalenia narzędzi kontroli, które utrudniają wyłudzenia.

Wpływ ma też zmiana przepisów dotycząca samotnych rodziców. Obecnie muszą oni mieć zasądzone alimenty od drugiego rodzica. Gminni urzędnicy informują, że można zaobserwować, iż w rodzinach, które poprzednio były niepełne, podawany jest partner.

Jest jeszcze jednak kwestia - teraz bierze się dochód z 2016 r., a wcześniej z 2014, kiedy ogólne zarobki były niższe. Nie tylko wzrosła bowiem najniższa płaca, ale poprawiły się wynagrodzenia i więcej osób pracuje.

Jak dostać wsparcie na jedno dziecko?

Rodzina 500 plus to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, niezależnie od dochodu. Ale świadczenie wychowawcze przysługuje także na pierwsze lub jedyne dziecko, o ile wychowuje się ono w rodzinie, w której dochód w przeliczeniu na osobę nie przekracza kryterium dochodowego w wysokości 800 zł lub 1200 zł netto. Podwyższone kryterium (1200 zł) ma zastosowanie do tych rodzin, które wychowują dziecko niepełnosprawne.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz