Dlaczego tysiące rodzin czeka na wypłatę 500 plus?

Rodzina 500 plus działa od ponad dwóch lat, ale tysiące dzieci nadal czeka na pieniądze z rządowego programu.

500 plus

Chodzi o sytuacje, w których jeden z rodziców pracuje za granicą, a dzieci przebywają w Polsce. Według szacunków, na rozpatrzenie czeka ponad 105 tys. takich wniosków.

Dlaczego? Problem w tym, że zanim przyznane zostaną pieniądze, urzędy muszą sprawdzić, czy za granicą nie jest wypłacane świadczenie odpowiadające naszemu 500 plus. Formalności i wymiana dokumentów przeciągają się, zwykle po stronie zagranicznych instytucji.

Do rozstrzygnięcia może być wiele skomplikowanych sytuacji. Oto kilka przykładów:

Rodzice mieszkają wraz z dziećmi w Norwegii, gdzie oboje podejmują pracę.

Cała rodzina przebywa na terytorium Norwegii więc wypłata wszystkich świadczeń rodzinnych (do takich zalicza się również świadczenie wychowawcze 500 plus) powinna odbywać się wyłącznie na podstawie ustawodawstwa norweskiego.

Dwójka rodziców pracuje w Czechach, trójka dzieci pozostaje pod opieką dziadków Polsce.

Zgodnie z przepisami UE,  pierwszeństwo w wypłacie wszystkich świadczeń rodzinnych (w tym także świadczenia wychowawczego) ma państwo, w którym wykonywana jest działalność zawodowa. W związku z wykonywaniem działalności zawodowej w Czechach, pierwszeństwo do wypłaty wszystkich świadczeń rodzinnych ma tamtejsze ustawodawstwo, dlatego też w Czechach wypłacane są świadczenia rodzinne. Polska, jako państwo właściwe w drugiej w kolejności, może jedynie wypłacić tzw. dodatek dyferencyjny w przypadku, gdy kwota świadczeń rodzinnych przyznanych w Czechach jest niższa od kwoty świadczeń należnych w Polsce. 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz