6 sposobów na zapobieganie niezdrowej rywalizacji między rodzeństwem

Relacje między rodzeństwem to pierwsza okazja do tego, aby dziecko poznało, jak fukcjonują długotrwałe relacje międzyludzkie i przygotowało się do nich.

a

Kiedy rodzeństwo ze sobą walczy, ma to wpływ na każdego członka rodziny. Rodzic, który słyszy: "Daj mi to!", "Zostaw mnie w spokoju!" albo "To jest moje!" często sam reaguje krzykiem: "Przestańcie!" lub "Ile razy mam wam powtarzać!"

Dzieci kłócą się ze sobą z wielu powodów i tak jak wiele innych rzeczy, których doświadczają w dzieciństwie, także kłótnie mają swój cel i są po to, aby dzieci czegoś się z nich nauczyły.

Na drzewie genealogicznym łatwo zauważyć, że rodzeństwo zajmuje równoważne pozycje. Oznacza to równorzędne traktowanie względem reguł obowiązujących w rodzinie. Jednak związek między rodzeństwem to coś więcej. To właściwie pierwsza okazja do tego, aby dziecko poznało, jak fukcjonują długotrwałe relacje międzyludzkie i przygotowało się do nich. 

Bracia i siostry uczą się od siebie brania i dawania, ćwiczą umiejętność kochania drugiej osoby, nawet jeśli im się nie podoba to, co dana osoba zrobiła. Rodzeństwo uczy tolerancji, cierpliwości, życzliwości, a przede wszystkim rozwiązywania konfliktów.

Reakcją większości rodziców na kłótnię i walkę między rodzeństwem jest chęć jej przerwania. Może jednak, zamiast podejmowania prób przerwania sporu, który mimo wszystko uczy dzieci cennych umiejętności, skup się na tym, aby ze sobą nie rywalizowały. Rywalizacja może trwale uszkodzić więź między rodzeństwem. Oto kilka porad, jak jej zaradzić.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz