6 zasad bezpieczeństwa dziecka w sieci

12 października obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera. Tego dnia warto przypomnieć, jak z sieci powinni korzystać najmłodsi, by nie narazić się na niebezpieczeństwo. Kapitalni.org radzą rodzicom, jakich zasad przestrzegać.

dziecko w sieci

Jak wynika z danych GUS dostęp do internetu ma już blisko 76 proc. polskich gospodarstw domowych.  Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez komputera podłączonego do sieci. Z badania agencji We are social wynika, że przy komputerze lub tablecie spędzamy codziennie średnio aż 4 godziny i 25 minut. Internet to nasze źródło wiedzy i okno na świat. Jednak  należy pamiętać, że w sieci czyhają też zagrożenia, przed którymi powinniśmy chronić dzieci. Kapitalni.org radzą, jakich zasad trzeba przestrzegać, by najmłodsi byli bezpieczni.

Kontroluj, ale z umiarem

Z badania Fundacji Orange „Rodzice i dzieci wobec zagrożeń w internecie” wynika, że blisko 70 proc. rodziców uważa, że ma odpowiednią wiedzę o niebezpieczeństwach, na które narażeni są najmłodsi w internecie. Jednocześnie tylko 20 proc. rodziców instaluje na urządzeniach programy chroniące dzieci przed szkodliwymi treściami. Tymczasem mogą być one skuteczną bronią przed płynącymi z sieci niebezpieczeństwami. Istnieje wiele programów pozwalających rodzicom kontrolować treści, do których dostęp mają najmłodsi. Wprowadzenie blokady materiałów pokazujących przemoc czy treści pornograficzne umożliwia większość programów antywirusowych, dostępne są także dedykowane do tego aplikacje. Należy jednak korzystać z nich z umiarem i dostosować poziom kontroli do wieku dziecka. Uniwersalną zasadą jest zmniejszanie poziomu kontroli technicznej i blokad wraz z rozwojem dziecka. O ile w przypadku kilkuletnich dzieci programy dopuszczające do odwiedzania jedynie wcześniej zatwierdzonych stron są jak najbardziej uzasadnione, to w przypadku nastolatków lepsze rezultaty można osiągnąć poprzez edukację, rozmowę i uświadamianie istniejących zagrożeń. 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz