8 podstawowych stylów przywiązania dziecka i rodzica

Twoje dzieciństwo ma wpływ na to, jak teraz traktujesz swoje dziecko. Warto się nad tym zastanowić.

tata z synkiem

Życie Twojego dziecka stanowi jeden z rozdziałów Twego własnego  życia. To nieuniknione, że ulegamy wpływom minionych pokoleń, a następnie oddziałujemy na własne dzieci.

Jeśli uda się nam nawiązać pozytywną, bliską i opartą na akceptującej miłości więź z dzieckiem, sprawimy, że stanie się ona dla niego źródłem życiowej siły. Jeśli obciążymy dziecko własnymi nieprzepracowanymi problemami i traumami, nasza więź z dzieckiem stanie się dla niego źródłem bólu i cierpienia oraz trudnych, osobistych sytuacji w dorosłym życiu.

Amerykańska badaczka przywiązania Mary Main uznała, że niektóre elementy historii dzieciństwa rodzica pełnią decydującą rolę w obraniu przez niego określonych zachowań wobec własnych dzieci.

Badania długoterminowe potwierdziły, że sposób narracji człowieka dorosłego koresponduje z jego stylem przywiązania z dzieciństwa kilkadziesiąt lat wcześniej!

Okazuje się, że można wyodrębnić podstawowe style przywiązania dziecka i rodzica. Nie należy przy tym podporządkowywać się na siłę jednemu z nich. Wyodrębnione style mają raczej pobudzić do refleksji i przyjrzenia się sobie. Jeśli w danym stylu odkodujemy własne zachowania i podejmiemy próbę ich korekty oznacza to, że wykazaliśmy się postawą świadomego rodzicielstwa.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz