A to ciekawe! Szwedzkie przedszkole

Programy zajęć i wychowanie w szwedzkich przedszkolach mogą być dla Ciebie zaskakująco odmienne niż te znane Ci z polskiej rzeczywistości. Różnice opisuje pedagog Monika Henriksson, Polka mieszkająca w Szwecji, autorka bloga: „Polka w Szwecji”.

dziewczynka

Rozpieszczanie po szwedzku

Monika Henriksson od 15 lat jest nauczycielką wychowania przedszkolnego, pracowała w polskich przedszkolach, obecnie pracuje w Sztokholmie. Podkreśla, że obowiązki, jakie wykonywała przy dzieciach w polskich placówkach, jak ubieranie, mycie rąk, karmienie, przebieranie w piżamkę, w Szwecji traktowane są jako wyręczanie dzieci. Pani Henriksson mówi na swoim blogu: „Koleżanki przedszkolanki były na mnie złe, że ciągle „rozpieszczam” i wyręczam dzieci, a dzieci wstydziły się przed innymi, że ja im zakładam buty. Krzyczały: „Przestań, ja sam!”."

Polskie przedszkolaki są posłuszne i grzeczne, oczywiście zdarzają się wyjątki, ale zdecydowana większość jest zdyscyplinowana. W Szwecji odnosi się zupełnie inne wrażenie.

W Szwecji dzieci nastawia się na samodzielność, nawet 1,5 roczne maluszki same robią sobie kanapki, nie ma mowy o karmieniu dzieci. To, co u nas nazywamy zwyczajnymi czynnościami pielęgnacyjnymi w przedszkolu, Szwedzi uważają za rozpieszczanie. W naszych grupach przedszkolnych pracują panie, określane mianem pomocy technicznej, które pomagają dzieciom np. w korzystaniu z toalety i założeniu kurtki. Kiedy malec płacze, pani przytula, okazuje ciepło. W Szwecji to nie do pomyślenia.

Komentarze (5)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Jola
2015-04-15 22:23:32

re: A to ciekawe! Szwedzkie przedszkole

Co za głupoty ona tu wypisuje. auorytet z Bożej łaski proszę nie wierzyć w te głupoty co ta pani wypisuje.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
gola
2015-04-14 12:16:30

re: A to ciekawe! Szwedzkie przedszkole

Wkurza mnie takie gadanie-teraz wszystko co z innego kraju jest takie ekscytujące pytam dlaczego ? albo wymogi Uni albo inne głupoty-bo u nas -bo u nas jest fajnie bo u nas jest rodzinnie i nie uważam że przytulanie dziecka w przedszkolu albo pomoc 3 latkowi w jedzeniu lub ubraniu butów jest wyręczaniem! nas tez tak wychowywano i wyszliśmy na normalnych zdrowych ludzi nie jesteśmy kalekami-wiadomo że dziecku trzeba dać czas na wszystko -smieszą mnie takie artykuły

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2015-04-13 21:38:26

re: A to ciekawe! Szwedzkie przedszkole

Witam Nie zgadzam sie z tym co jest napisane moje dzieci chodzą do szwedzkiego Przeczkola i nie jest do konica tak jak jest powyżej napisane dzieci maja miłości i ciepło od nauczycielek ja uważam ze jest to dobry system wychowania dzieci sa samodzielne i to ze wychodzą w każda pogodę na dwór rownież jest dobre poniewaz sa odporniejsze nie chorują tak czest :) nie każde Przeczkole w szwecji jest takie samo rownież w Polsce różnią sie :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Sarenka
2015-04-13 15:27:14

re: A to ciekawe! Szwedzkie przedszkole

Niech się autor/autorka zdecyduje czy w Szwecji czy w Szkocji.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz