Włosi i Amerykanie chętnie adoptują polskie dzieci

Dwa lata - tyle średnio trwa procedura adopcyjna w Polsce.

rodzina

Liczba potencjalnych rodziców znacznie przewyższa liczbę dzieci z uregulowaną sytuacją prawną, umożliwiającą ich adopcję – informuje Najwyższa Izba Kontroli.

Procedury adopcyjne, dotyczące kwalifikowania dzieci oraz doboru rodziców, prowadzą publiczne i niepubliczne ośrodki. Niestety po reformie w 2012 r. ich liczba zmalała o ponad 30 proc.  Obecnie jest  ich ok. 65, z czego 40 proc. stanowią jednostki niepubliczne.

Zobacz: Adoptowała dziecko, którego wszyscy w koło się bali [FOTO]

Liczba adopcji w Polsce od lat utrzymuje się na stałym poziomie. W okresie objętym kontrolą NIK (2015 - I półrocze 2017) ośrodki adopcyjne rocznie kwalifikowały do adopcji krajowej ok. 2,5 tys. dzieci, a dodatkowo ok. 300 dzieci kierowano do adopcji zagranicznej. Najwięcej dzieci  adoptowały rodziny włoskie (256, tj. ponad 57 proc.) oraz z USA (98 dzieci, blisko 22 proc.). Ponad połowę stanowiły maluchy w wieku od 5 do 9 lat.

NIK zwraca uwagę, że mało dzieci opuszcza pieczę zastępczą, czyli domy dziecka i rodziny zastępcze. W latach 2015-2017 z ok. 75  tys. dzieci w pieczy zastępczej tylko ok. 6 tys. zostało zakwalifikowanych do adopcji.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz