Alkohol na komunii – czy powinien być obecny?

Przyjęcia bezalkoholowe bywają trudne, ale czy dziecięce przyjęcia, które zakrapia się alkoholem, są w ogóle dopuszczalne?

komunia

Każde dziecko czeka na swoją komunię z utęsknieniem, niemal jak na gwiazdkę. Nie tylko z powodu pierwszego przyjęcia ciała Chrystusa do serca czy góry prezentów od rodziny, ale i samej świadomości, że to jest jego dzień. Maluch więc powinien być w centrum zainteresowania, czuć, że tego dnia rodzina go wspiera i otacza miłością. Alkohol potrzebny do tego nie jest.

Co na to Kościół?

I Komunia Święta jest sakramentem, a nie etapem w życiu "do zaliczenia". Jeśli komuś się to nie podoba, to może wyprawić dziecku imieniny czy huczną majówkę albo wyjechać z dzieckiem na zagraniczne wakacje. Jeśli decydujemy się na to, że nasze dziecko przystępuje do sakramentu, to powinniśmy się liczyć z zasadami, które narzuca na nas Kościół. Zdaniem księży pierwsza komunia jest uroczystością religijną, do której alkohol zupełnie nie pasuje, a Kościół namawia do wstrzemięźliwości alkoholowej tego dnia.

Co na to rodzice i rodzina?

Wielu to dziwi - nienakrapiane przyjęcie zdarza się rzadko, oczywiste dla nas jest, że zawsze warto coś lub kogoś oblać – czy to pomyślną przyszłość nowożeńców, czy wiek jubilata.Bywa nawet tak, że nawet jeśli rodzice nie popierają alkoholu na przyjęciu komunijnym, to boją się wyłamać ze schematu, bo babcie i ciocie (dziadkowie i wujkowie) będą krzywo patrzeć?

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz